Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni jest jednym z większych wyzwań i fundamentalnych zagadnień w obecnym cyfrowym świecie. Ta tendencja nie zmienia się od lat, a w kolejnych będzie tylko przybierać na sile i znaczeniu.

W dzisiejszym wpisie dowiecie się jakie będą dominować trendy w cyberbezpieczeństwie w 2019 roku.

 

Cyberbezpieczeństwo w chmurze

 

Cloud computing to technologia, która rozwija się dynamicznie już od dłuższego czasu. Wierzymy, że w 2019 roku nabierze większego znaczenia również w kontekście bezpieczeństwa IT. Biznes coraz wyraźniej dostrzega atuty tego rozwiązania, choćby jego elastyczność i możliwości. Systemy bezpieczeństwa oparte na chmurze, są zbudowane z otwartych interfejsów API, a więc zespoły IT mogą integrować technologie z platformą, dopasowywać je pod konkretne potrzeby danej firmy.  To usprawnia działania i wzmacnia ich skuteczność.

Ze względu na wspomnianą elastyczność i skalowalność zabezpieczeń opartych na chmurze, organizacje mają obecnie szerszą wiedzę o swoich procesach, środowisku IT. Dzięki temu, do kwestii bezpieczeństwa można podejść bardziej kompleksowo. Łatwiej też o automatyzację niektórych procesów, nie tylko monitoringu IT o którym wspomnieliśmy w jednym z poprzednich wpisów.

Wraz z nadejściem runbooków, specjaliści od bezpieczeństwa mają większe możliwości reagowania na incydenty. Z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi, mogą skanować środowisko w poszukiwaniu zmian, gromadzić i budować „informacje wywiadowcze” podejmując działania tam, gdzie istnieje wyraźne zagrożenie.

 

Bardziej rygorystyczne profilowanie ryzyka

 

W bieżącym roku biznes, ale też instytucje publiczne, musiały zmierzyć się na nowo z tematem polityki bezpieczeństwa. Olbrzymie znaczenie miało tu z pewnością RODO, który wymusiło zmianę i nowe podejście do przetwarzania danych, a także ich ochrony. Jednym z trendów w cyberbezpieczeństwie w 2019 roku, będzie wzrost znaczenia ciągłego profilowania ryzyka IT. Zarówno przy wdrażaniu nowych aplikacji, systemów, jak również w organizacji obecnie istniejących procesów i dostosowaniu się zarówno do zagrożeń, jak i prawa.

RODO wprowadza nowe środki bezpieczeństwa, ale nie gwarantuje go w żaden sposób z ustawy. Każdy musi zadbać o własne podwórko, przeanalizować kwestię bezpieczeństwa indywidualnie i w oparciu o pogłębione studium przypadku. Zwiększona odpowiedzialność firm za dane klientów, oznacza większą potrzebę szukania coraz lepszych systemów zabezpieczeń i niwelowanie luk. Oznacza to konieczność jeszcze bardziej efektywnego profilowania i rozpoznawania czynników ryzyka bezpieczeństwa. Z jednej strony nowe przepisy w tym pomagają, z drugiej mogą stanowić przeszkodę wobec szybko ewoluujących zagrożeń. Cyberprzestępcy nie próżnują, a przepisy w wielu aspektach nie dają uniwersalnych rozwiązań. Potrzeba dopasowania się do przepisów, przy jednoczesnym rozwoju i poprawie bezpieczeństwa w sieci, może stanowić jedno z poważniejszych wyzwań w 2019 roku.

 

outsourcing it warszawa

 

Wzrost cyfrowego zaufania

 

Z uwagi na rosnącą złożoność i natężenie zagrożeń w sieci, wiele firm (również IT) przyjęła zasadę „zero trust”. Brak zaufania, w praktyce oznacza konieczność weryfikacji tożsamości kogokolwiek lub czegokolwiek w sieci lub poza nią, która próbowała połączyć się z naszymi systemami lub danymi, przed przyznaniem dostępu.

Jednak zerowe zaufanie nie do końca sprawdza się w rzeczywistości i może być trudne do wdrożenia. Dlatego w 2019 roku przewidujemy wzrost cyfrowego zaufania, jako modelu bezpieczeństwa IT. Można powiedzieć, że to trochę odwrócenie obecnych trendów, albo zmiana mentalności. Działy IT mają możliwość stworzenia profilu behawioralnego dla każdego użytkownika, który to zawiera informacje, takie jak: urządzenia, z których korzystają i ich położenie. Mając dokładną wiedzę o aktywności użytkownika, staje się on bardziej przewidywalny. To finalnie sprawia, że ryzyko zagrożeń maleje. Zaufanie cyfrowe umożliwia użytkownikowi dostęp do aplikacji i systemów, pod warunkiem, że pozostają one zgodne z ich profilem. W rezultacie użytkownicy mogą łatwiej uzyskać dostęp do danych, zmniejszając liczbę przeszkód uwierzytelniających, a jednocześnie nie zwiększając ryzyka niebezpieczeństwa.

Mechanizmy obronne stają coraz bardziej inteligentne, zaawansowane, dają coraz większe poczucie bezpieczeństwa, co pozytywnie odbije się na cyfrowym zaufaniu. Jak podejrzewamy, w 2019 roku przekonamy się o tym, w jeszcze większej mierze.

 

Inteligentne zabezpieczenia

 

Cyberbezpieczeństwo coraz mocniej opiera się na inteligencji, a w 2019 roku ten trend z pewnością nabierze na znaczeniu. Ma na to wpływ dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji, ale też coraz bardziej wymyślne zagrożenia i ataki. Inteligencja systemów staje się kluczem do szybkiego reagowania, a nawet przewidywania zagrożeń IT.

Uczenie maszynowe będzie odgrywać kluczową rolę w gromadzeniu informacji wywiadowczych. Co więcej, maszyny będą podejmować coraz więcej własnych decyzji i same będą wprowadzać zmiany, aby minimalizować ryzyko bezpieczeństwa. Oczywiście, gdy my będziemy wykorzystywać uczenie maszynowe, aby się chronić, w tym samym czasie cyberprzestępcy będą wykorzystywać je do swoich ataków. To niekończąca się walka, która w 2019 roku może się tylko nasilić. Sztuczna inteligencja staje się nowym wyścigiem zbrojeń.

 

Bezpieczeństwo IT priorytetem

 

Świadomość firm i instytucji w kwestiach bezpieczeństwa IT rośnie z roku na rok. W 2019 roku przewidujemy, że organizacje w jeszcze większej mierze będą dążyć do zapewnienia sobie bezpieczeństwa już od samego początku. Na pierwszym etapie powstawania danych rozwiązań, systemów czy narzędzi.

Kwestia bezpieczeństwa stanie się priorytetem i jedną z tym tematów od których będzie zaczynać się projekt, a nie kolejnym jego etapem. Biznes szybko dostrzegł, że narzędzia zabezpieczające muszą być „szyte na miarę”. Znacznie trudniej jest dopasować je i zaadoptować do istniejących rozwiązań, tak aby były skuteczne i spełniały indywidualne cele biznesowe. W 2019 roku chyba nie będzie trzeba już nikogo przekonywać, że cyberbezpieczeństwo to jeden z głównych czynników warunkujących prawidłowe funkcjonowanie biznesu. Mamy wrażenie, że w konsekwencji specjaliści IT w 2019 będą jeszcze bliżej. Będą jeszcze mocniej współpracować z każdym szczeblem organizacji, aby wypracować zabezpieczenia, które będą wychodzić na przeciw indywidualnym potrzebom użytkowników, już na starcie.

 

Jako WBT-IT staramy się tak działać już od dłuższego czasu. Monitorujemy trendy w cyberbezpieczeństwie, aby szukać optymalnych rozwiązań, które będą sprawdzać się w dłuższej perspektywie. Do tego samego zachęcamy i uczulamy naszych partnerów, a dzisiejszym wpisem, mamy nadzieję, że również Was.

Wspomnieliśmy tylko o 5 najważniejszych trendach w cyberbezpieczeństwie na 2019 rok, ale jest ich z pewnością więcej. Jeśli Waszym zdaniem pominęliśmy jakiś istotny aspekt, którego przemilczać nie warto – to piszcie śmiało w komentarzach. Jesteśmy ciekawi Waszych przemyśleń i obserwacji.

A jeśli szukacie realne wsparcia w odpowiednim zabezpieczeniu swojego biznesu, skontaktujcie się bezpośrednio z nami i porozmawiajmy o szczegółach. Zachęcamy też do skorzystania z darmowych konsultacji IT.

Jesteśmy do Waszej dyspozycji!

 

kontakt obsługa informatyczna Warszawa

Bezpieczeństwo Trendy w cyber bezpieczeństwie