Zdecydowana większość stron internetowych jest postawiona na WordPressie. To najpopularniejszy CMS, czyli system zarządzania treścią, który niepodważalnie króluję na rynku stron internetowych. Jego udział na rynku światowym wśród witryn bazujących na CMS wynosi 60%, a na rynku Polskim – 70%. To popularność nie wzięła się znikąd. Platforma stale się rozwija, jest prosta, intuicyjna, daje wiele możliwości i jednocześnie nie wymaga wiedzy programistycznej, aby móc ją obsługiwać w przeciwieństwie do innych CMS-ów. Natomiast strony WordPress, dokładnie tak jak wszystkie inne, potrzebują odpowiedniej opieki.

Jednym z kluczowych aspektów w kontekście prowadzenia, administrowania i rozwoju strony www, jest jej odpowiednie zabezpieczenie. W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy kilka praktycznych porad i wskazówek, które pomogą Ci zminimalizować ryzyko i odpowiednio chronić Twoją stronę WordPress. A tym samym uniknąć komplikacji i kosztownych strat. Zapraszamy!

 

10 sposobów na zabezpieczenie strony WordPress

 

Posiadanie i obsługa strony w dzisiejszych czasach wydaje się tak proste, że zapominamy o potencjalnych niebezpieczeństwach, które każdego dnia czyhają na nas w sieci. Wyciek danych, phishing, ataki hakerskie itp. – to wciąż realne problemy, które powinniśmy brać pod uwagę, gdy projektujemy i rozwijamy witrynę. Do tego warto pamiętać, że każde oprogramowanie ma swoje słabe strony. Aby zabezpieczyć www trzeba brać pod uwagę wszystkie czynniki. Aby było to możliwe trzeba je najpierw rozpoznać, aby móc je przeanalizować i znaleźć odpowiednie rozwiązanie ochronne. Logiczne prawda? Generalnie, nie wystarczy wyłącznie zaprojektować, skonfigurować i opublikować daną witrynę. Trzeba też zaplanować szereg zadań i działań dodatkowych, które mają pomóc m.in. w rozwoju witryny, ochronie danych, dostępu, Zarówno na początkowym etapie powstawania strony, jak też w późniejszym czasie.

Tak jak wspomnieliśmy elementów i czynników, o które należy zadbać jest bardzo dużo. Dlatego myśląc o skutecznym zabezpieczeniu strony, warto wziąć pod uwagę profesjonalne wsparcie specjalistów. Przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa, skanowanie podatności sieci, opracowanie wniosków i działań, umiejętne ich wdrożenie, obsługa. To wszystko wymaga doświadczenia i praktycznej wiedzy. W dzisiejszym artykule podpowiemy Wam (tylko, albo aż) 10 podstawowych sposób na zabezpieczenie strony WordPress. To dobre praktyki, które po prostu są „must have” każdej strony. Natomiast jeśli szukacie sprawdzonej i kompleksowej obsługi informatycznej i poważnie myślicie o bezpieczeństwie IT w firmie, bezpieczeństwie danych i procesów – skontaktujcie się bezpośrednio z nami i porozmawiajmy o szczegółach!

 

Backup danych

Backup danych w firmie to temat który wałkujemy niemal cały czas. To kluczowa sprawa i jeden z podstawowych sposobów na ochronę przed utratą ważnych danych. Na początek warto upewnić się czy Twój hostingodawca robi to za Ciebie – jeśli tak, to świetnie, częściowo masz temat z głowy. Oczywiście warto dowiedzieć się na jakich warunkach. Często usługodawcy przechowują pliki jedynie z ostatnich 24 godzin. Dzięki kopii zapasowej zawsze możecie przywrócić swoją witrynę do wersji do dowolnego stanu w dowolnym momencie. Najlepiej jeśli samodzielnie zabezpieczycie i zarchiwizujecie dane, ale oczywiście możecie też skorzystać z odpowiedniej wtyczki. Lepsza wtyczka niż nic 😉

 

Wtyczki i motywy

Wtyczki i motywy są w stanie wykonać dowolny kod w obrębie naszej strony internetowej. Mogą wprowadzać zmiany w plikach, w bazie danych, a także łączyć się z zewnętrznymi usługami. Dlatego tak ważne jest stosować tylko sprawdzone wtyczki i minimalizować ich liczbę na stronie. Jeśli dana wtyczka nie ma konkretnej, określonej roli, albo z różnych względów przestała być już na potrzebna – warto ją po prostu usunąć. Taki porządek we wtyczkach ogranicza ryzyko pojawienia się incydentów bezpieczeństwa. Jeśli chcecie wdrożyć na witrynie nową funkcjonalność polecamy skorzystać z rady web dewelopera jakiej użyć wtyczki, albo jak wyglądałoby zaprogramowanie danej funkcjonalności przez programistę. W zależności od Waszych potrzeb ale też motywu i budowy www odpowiedź może być inna. Natomiast w każdy przypadku działa podobna zasada – im mniej wtyczek tym mniejsza szansa, że któraś posiada lukę, backdoor lub spowolni działanie strony internetowej.

 

Regularne aktualizacje

Kolejna absolutnie podstawowa kwestia to aktualizacje na stronie. Niby każdy o tym wie, ale czy każdy stosuje? Niestety jak pokazują nasze doświadczenia i obserwacje – nadal zbyt mało osób. Tak to jest, że o tych największych podstawach często się zapomina, albo je marginalizuje, co w tym przypadku może oznaczać spore problemy. Najlepiej jeśli aktualizacje będziecie przeprowadzać regularnie. To ważne między innymi dlatego, że starsze wersje wtyczek, szablonów czy przede wszystkim starsze wersje WordPress posiadają podatności na konkretne rodzaje ataków. Ich twórcy po wykryciu danej dziury starają się ją załatać w nowej wersji. Aktualizacja pozwala ograniczyć ryzyko wykorzystania danej podatności i luki.

 

Mocne hasło

To taka podstawa, że już trochę głupio o niej wspominać. Niestety nadal dużo osób nie dostrzega problemu w tworzeniu niskiej jakości haseł i nadal trzeba ich przekonywać, że hasło w stylu: 123321 nie jest wystarczające, aby cokolwiek zabezpieczyć. Nadal trzeba przekonywać, że konieczne jest korzystanie z mocnych haseł, które składają się z różnych znaków, o różnej wielkości. Jeśli brakuje Wam inwencji twórczej, zawsze możecie skorzystać z jakiegoś generatora haseł dostępnego w sieci. Pamiętajcie, że im łatwiejsze hasło, tym łatwiej i szybciej do strony dostanie się nieproszony gość.

 

Monitoring strony

Monitoring strony WordPress jest jednym podstawowych działań, które pomagają chronić witrynę. Warto skorzystać z narzędzi typu Wordfence, które na bieżąco monitoruje Twoją witrynę, a na maila wysyła raporty dotyczące wszelkich zagrożeń oraz wydarzeń z ostatnich dni. Na przykład dotyczące tego z jakich adresów IP próbowano w ostatnim czasie zaatakować Twoją witrynę.

 

Korzystaj z certyfikatów SSL

Warto wdrożyć certyfikat SSL, który szyfruje wszelką komunikację między użytkownikiem a serwisem. To protokół sieciowy zapewniający poufność transmisji danych, a jego brak może skutkować:

  • brakiem zaufania użytkowników,
  • większym współczynnikiem odrzuceń,
  • niższymi pozycjami w Google,
  • stratami wizerunkowymi,
  • brakiem bezpieczeństwa przesyłania informacji i możliwość utraty danych.

Jeśli nie posiadasz certyfikatu #SSL, skontaktuj się z nami! Pomożemy go zainstalować ale też przeprowadzimy audyt, który pomoże Ci się rozeznać w ogólnym stanie zabezpieczeń Twojej strony i firmy!

 

audyt bezpieczeństwa

 

Logowanie na stronę

To, że na WordPressie domyślnie jest zakładany użytkownik o nazwie „admin” wiedzą wszyscy. Drugi użytkownik to najczęściej ten pod którym publikujesz posty na swoim blogu. To oznacza, że potencjalny atakujący już zna dwa konta, które może atakować, by dostać się do strony WordPress. Warto zatem stworzyć inną nazwę dla konta z uprawnieniami administracyjnymi niż „admin”, a pozostałym kontom przydzielić mniejsze uprawnienia (na przykład do zwykłego redagowania i publikowania wpisów). Co więcej, warto ukryć stronę logowania do panelu. Domyśleni strona to: www.twojastrona.pl/wp-admin. Wystarczy zmienić ten url na coś mniej oczywistego, aby utrudnić próby ataków. Na pewno dużym utrudnieniem będzie też blokowanie strony po nieudanych logowaniach.

 

Blokowanie strony po nieudanych logowaniach

Brute force to sposób ataku hakerskiego podczas którego atakujący próbuje kolejnych haseł, aby uzyskać dostęp do Twojej strony internetowej lub konta. Wykorzystuje do tego odpowiednie narzędzie, które generują kombinacje haseł do czasu aż się uda i któreś zadziała. Gdy po wielu próbach atakujący w końcu trafi na hasło jakie wykorzystujesz, uzyskuje z automatu dostęp do Twojej strony i może z nią zrobić co mu się żywnie podoba. Aby tego uniknąć po pierwsze warto mieć silne hasła (o czym też trąbimy przy każdej okazji) ale też ustawić blokowanie witryny po nieudanych logowaniach. Przykładowo, gdy 3 razy zostanie źle wpisane hasło podczas logowania to nastąpi blokada, a następne próby będą niemożliwe.

 

Dwustopniowa autoryzacja

Tzw 2FA, czyli two-factor authentication jest coraz bardziej popularne i w coraz większej liczbie serwisów możemy się logować za pomocą dwustopniowego poziomu autoryzacji. Całe szczęście. Użytkownicy zaczynają oswajać się z myślą, że ten prosty sposób dwuetapowej autoryzacji logowania bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo. Nie tylko w przypadku strony WordPress. W praktyce polega na dodanie dodatkowego kodu podczas logowania, który jest wysyłany do Ciebie mailem, smsem. Innym sposobem jest Google Authenticator. Za pomocą specjalnej wtyczki możesz skonfigurować WordPressa w taki sposób, by przy logowaniu wymagał wpisania kodu, który znajdziesz w aplikacji swojego smartfonu. W końcu co dwa urządzenia to jedno 😉

 

Bezpieczny hosting

To ważne, aby myśląc o bezpieczeństwie strony WordPress, brać pod uwagę nie tylko samą witrynę ale też sprawdzenie, czy nasz hosting pomaga nam zadbać o jej ochronę. Hostingi są różne, a to oznacza że w różny sposób dbają o bezpieczeństwo i dają różne możliwości. Dlatego wybierając hosting warto zwrócić uwagę na takie punkty jak darmowy SSL, monitorowanie i logi, które pozwolą na wykrycie skanowania i ataków brute-force, możliwość nakładania hasła na wybrane katalogi. A dodatkowo czy jest konfigurowalny firewall,
jak wygląda sprawa z backupami (czy są automatyczne, co jaki czas). Wybierajcie wydajny hosting, który gwarantuje hostowanie zarówno plików, jak i baz danych na dyskach SSD. Dyski te potrafią odczytywać i zapisywać dane kilka tysięcy razy szybciej niż przestarzałe dyski HDD.

 

Do właściwej oceny hostingu warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego specjalisty – to zdecydowanie ułatwi wybranie tego, który w największym zakresie będzie chronił Waszą witrynę. Podobnie jest też z innymi wspomnianymi dziś sposobami na zabezpieczenie strony WordPress. Część działań z pewnością jesteście w stanie przeprowadzić samodzielnie. Natomiast bardziej skomplikowane działania warto jest oddelegować do kogoś, kto ma odpowiednie doświadczenie. Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z WBT-IT – pomożemy zabezpieczyć Waszą stronę WordPress ale też wszelkie procesy jakie zachodzą w Waszej firmie, sieć, zadbamy od odpowiednią ochronę danych osobowych. Zabezpieczymy Was na wielu poziomach, w zależności od potrzeb, specyfiki biznesu i indywidualnych cech, które po prostu musimy poznać.

Porozmawiajmy o szczegółach!

 

Bezpieczeństwo Jak zabezpieczyć stronę WordPress?