Infrastruktura informatyczna jest bijącym sercem każdej firmy. Aby mogło prawidłowo i sprawnie funkcjonować, konieczne są regularne przeglądy i stała, specjalistyczna opieka. Każdy lekarz i informatyk to potwierdzi – zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć i właśnie w tym pomoże Wam audyt informatyczny. Z dzisiejszego wpisu dowiecie się, czym jest kompleksowy audyt IT, na czym polega, dlaczego warto go przeprowadzić i jakie korzyści przynosi.

 

Na czym polega audyt informatyczny?

 

Audyt informatyczny to zespół czynności i działań, które mają za zadanie wskazać, które elementy infrastruktury informatycznej w firmie działają bez zarzutu, a które wymagają optymalizacji i modyfikacji. Umożliwia dokładne przeanalizowanie kluczowych procesów w firmie pod kątem efektywności i ewentualnych zagrożeń. To przegląd, który daje dokładny obraz na temat aktualnego stanu zdrowia firmowego IT. Audyt umożliwia dokładne sprawdzenie zabezpieczeń sieci, podatność na ataki z zewnątrz, pomaga w analizie zasobów systemowych. Pozwala ocenić czy infrastruktura IT jest wykorzystywana na optymalnym poziomie. Mając rzeczywisty obraz sytuacji, technicy są w stanie załatać ewentualne dziury w zabezpieczeniach, przygotować odpowiedni plan naprawczy, opracować skuteczne rozwiązania IT, które będą wspierać kluczowe obszary i procesy. Są w stanie znacząco poprawić sprawne funkcjonowanie firmy przy jednoczesnym zniwelowaniu czynników ryzyka.

 

Aby audyt IT był miarodajny i przynosił określone korzyści, powinien być przeprowadzony przez profesjonalistów z odpowiednim doświadczeniem, wiedzą i rozeznaniem. To gwarantuje, że przegląd kondycji firmowego IT będzie pełny, a wnioski po analizie – trafne. W końcu nie chodzi o sam fakt przeprowadzenia audytu, o sztukę dla sztuki. Nie chodzi też o wiedzę samą w sobie, tylko właśnie o trafne wnioski. Realną diagnozę, która powinna być też połączona z wystawieniem odpowiedniej recepty, na której powinny znaleźć się rozwiązania dostosowane do potrzeb „chorego”. Szyte na miarę. Tylko wtedy pojawią się spodziewane efekty, a firma odniesie największe korzyści. Jakie?

 

outsourcing it warszawa

 

Audyt IT – dlaczego warto?

 

Rzetelnie przeprowadzony audyt informatyczny przynosi wymierne korzyści biznesowe. Brzmi jak „oczywista oczywistość”? Jak się okazuje – nie do końca. Jak pokazują statystyki, aż 89% polskich firm odnotowało incydenty związane z bezpieczeństwem IT. Co gorsze, ponad 1/3 tych incydentów pozostaje bez jakiejkolwiek analizy. To naprawdę niepokojące, gdy weźmiemy pod uwagę jak poważne mogą okazać się biznesowe konsekwencje cyberzagrożeń i takiego podejścia. Na przykład, gdy niepowołane osoby uzyskają dostęp do poufnych danych firmowych i pozostając niezauważone wyprowadzają je latami. Odpowiednio przeprowadzony audyt informatyczny pozwala uszczelnić systemy, sprawdzić czy sprzęt i oprogramowanie jest odpowiednio wykorzystywane. Ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa firmy.

 

Poprawa cyberbezpieczeństwa to nie jedyna korzyść, jaką daje rzetelnie przeprowadzony audyt. Choć trzeba przyznać, że to jeden z ważniejszych argumentów. Nie tylko pomaga w bieżących problemach, ale zwiększa szanse na zniwelowanie ryzyka również na przyszłość. To ważne dla utrzymania ciągłości funkcjonowania biznesu, ale też z uwagi na aspekty wizerunkowe. Kontrola pozwala wyłapać nawet drobne niedociągnięcia, wyprzedzać zagrożenia i … dmuchać na zimne. Inną ważną korzyścią płynącą z dobrze wykonanego audytu, z pewnością jest możliwość określenia w jakiej kondycji jest infrastruktura IT i co dokładnie wchodzi w jej skład. Świadomość tego to podstawa. Jakie oprogramowanie jest wykorzystywane przez pracowników? W jakim zakresie mają przydzielone dostępy? Czy oprogramowanie i aplikacje biznesowe są z legalnego źródła? W jakim stanie technicznym są urządzenia? Czy mają optymalny poziom wydajności? Odpowiedź na tego rodzaju pytania pozwoli przeorganizować pewne obszary na nowo. Usprawnić znacząco funkcjonowanie firmy.

 

Kolejnym argumentem dla którego warto przeprowadzić audyt IT, to oszczędność. Mimo, że usługi audytowe wiążą się z pewnymi kosztami, to finalnie pomogą zoptymalizować i poprawić finanse firmowe. Pozwolą na lepsze wykorzystanie obecnych środków i uniknąć niepotrzebnych wydatków. A nie trzeba chyba szczególnie podkreślać, jak drogie są niektóre licencje, albo jak wysokie są kary za stosowanie nielegalnego oprogramowania? Kwestia weryfikacji, czy w firmie przestrzegane są przepisy prawa, to kolejny ważny aspekt wart odnotowania. Audyt może też pomóc w odpowiedniej organizacji działu IT w firmie i przeanalizować strukturę zatrudnienia. Może się okazać, że nawet niewielkie zmiany w tym obszarze, mogą spowodować wielkie oszczędności. Wiąże się to też, z podniesieniem efektywności kluczowych procesów biznesowych. Mówiąc inaczej wpływa na poprawę wydajności.

 

Audyt informatyczny dla firm

 

Firma, która jest jak organizm, funkcjonuje dobrze, tylko gdy wszystkie narządy funkcjonują bez przeszkód, a elementy ze sobą współgrają. Jeden błąd może spowodować serię szkodliwych konsekwencji. Swojego rodzaju efekt domina, który może zakończyć się zawałem. A nie każda firma będzie w stanie go przeżyć. Obniżona wydajność jednego narządu odbije się negatywnie na reszcie. Prędzej czy później. Audyt pozwoli na szybką diagnozę i akcję ratunkową. Zanim konsekwencje staną się nieodwracalne…

 

Jeśli szukacie odpowiedniej firmy informatycznej, która przeprowadzi audyt IT w Waszej firmie, to trafiliście pod właściwy adres. Mamy doświadczenie, niezbędną wiedzę i szereg udanych audytów zakończonych sukcesem. Działamy sprawnie i skutecznie. Po zakończeniu prac przedstawiamy kompleksowy raport z rekomendacjami, których wdrożenie przyniesie poprawę bezpieczeństwa IT w firmie. Przedstawimy diagnozę i plan naprawczy, który przyniesie Wam wymierne, opisane wyżej korzyści. Zapraszamy do kontaktu!

 

Bezpieczeństwo Audyt informatyczny – dlaczego warto?