Cloud computing nie powinien być dla Was nowym hasłem. W końcu już od dłuższego czasu biznes z powodzeniem korzysta z możliwości, jakie daje chmura obliczeniowa. W ostatnich latach można zaobserwować istotny wzrost znaczenia i popularności tej technologii w biznesie. Coraz więcej firm ma w swojej ofercie usługi chmurowe i coraz więcej firm z tych usług IT korzysta. Powód jest prosty – to rozwiązanie które przynosi konkretne korzyści biznesowe!

 

Kilka słów o chmurze

 

W dzisiejszych czasach, dynamiczny rozwój technologii wpływa nie tylko na nasze życie prywatne, ale także na sposoby, w jakie prowadzone są firmy. Jednym z kluczowych elementów, który znacząco zmienia krajobraz korporacyjny, jest cloud computing. Rozwiązanie, dzięki któremu firma otrzymuje dostęp do zasobów, takich jak serwery, bazy danych, sieci, oprogramowanie, bez konieczności posiadania i utrzymywania własnej infrastruktury. Zamiast inwestować w kosztowny sprzęt i serwery, firmy mogą korzystać z usług chmurowych oferowanych przez dostawców, płacąc jedynie za zużywane zasoby.

Cloud computing, to technologia, która łączy ze sobą dwie metody przetwarzania danych – Grid Computing i Utility Computing. Pierwsza polega na równoległym przetwarzaniu, w którym duża ilość serwerów jest połączona ze sobą, tworząc jedną, zdecydowanie bardziej wydajną jednostkę. Utility Computing to tzw. wirtualizacja, dzięki której na jednym serwerze możemy wydzielić określoną przestrzeń, z określoną przepustowością łącza.

 

Wyróżniamy następujące rodzaje chmur:

  • prywatne chmury  (private cloud), które są częścią organizacji, a jednocześnie autonomicznym dostawcą usług,
  • publiczne chmury (public cloud), które są zewnętrznym, ogólnie dostępnym dostawcą usług,
  • hybrydowe chmury, które łączą wspomniane funkcjonalności. Jedna część infrastruktury, aplikacji, oprogramowania znajduje się w chmurze prywatnej, a pozostała część jest umiejscowiona w przestrzeni publicznej.

 

Cloud computing rozwija się dynamicznie. Wprowadzane są coraz nowsze funkcje, na rynku pojawiają się nowe usługi i rozwiązania IT. Wszystko wskazuje na to, że biznes zmierza do pełnej wirtualizacji, czyli przeniesienia całego oprogramowania, wszystkich systemów i większości procesów do chmury. Czy tak się rzeczywiście stanie – czas pokaże. A jeśli jesteśmy już przy funkcjonalności, to w zależności od niej możemy wyróżnić kilka modeli chmurowych.

 

Modele chmur:

  • IaaS (Infrastructure as a Service) – infrastruktura jako usługa, która jest używana na potrzeby dostępu przez Internet do przestrzeni dyskowej i mocy obliczeniowej. Umożliwia wynajęcie infrastruktury IT (serwerów, maszyn wirtualnych,  sieci, systemów operacyjnych) od dostawcy chmury w modelu płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem.
  • PaaS (Platform as a Service) – platforma jako usługa, która zapewnia deweloperom narzędzia do tworzenia i hostowania aplikacji sieci Web. Usługa PaaS zapewnia dostęp do składników potrzebnych użytkownikom, aby szybko opracowywać i obsługiwać aplikacje sieci Web lub aplikacje mobilne przez Internet, bez martwienia się o konfigurację infrastruktury serwerów, sieci, baz danych itd. Klient po swojej stronie ma dostęp do interfejsu poprzez odpowiedni program lub aplikację, z dowolnego komputera połączonego z internetem.
  • SaaS (Software as a Service) – oprogramowanie jako usługa, która jest używana na potrzeby aplikacji opartych na sieci Web. SaaS to metoda dostarczania aplikacji przez Internet, w której klient otrzymuje wybrane funkcje oprogramowania. Korzysta tylko z tego co potrzebuje. Nie interesuje go ani sprzęt, ani środowisko pracy. Ma zapewniony dostęp do narzędzi, które działają na serwerze dostawcy.
  • CaaS (Communications as a Service) – komunikacja jako usługa. Użytkownik otrzymuję platformę pod telekomunikacyjne środowisko pracy
  • IPaaS (Integration Platform as a Service), czyli platforma integracyjna jako usługa. Jak nazwa wskazuje, platforma zapewniająca integrację pomiędzy różnymi usługami w chmurze.

 

 

Multicloud podsumowanie

 

Cloud computing – dlaczego warto?

 

Chmura obliczeniowa może przynieść biznesowi zestaw określonych korzyści, ale nie oznacza to bynajmniej, że posiada jedynie zalety. Jak każde rozwiązanie ma też pewne mankamenty. O najważniejszych wspominaliśmy już na blogu, zachęcamy do lektury TEGO wpisu. Teraz możemy skupić się bardziej na korzyściach. Najważniejsze z nich to:

1. Skalowalność i elastyczność
Chmura obliczeniowa umożliwia łatwą skalowalność zasobów w zależności od zapotrzebowania. Firmy mogą zwiększać lub zmniejszać moc obliczeniową, dostosowując się do sezonowych zmian lub specyficznych projektów, co pozwala efektywnie zarządzać kosztami.

2. Dostępność i zdalna praca
Dzięki chmurze obliczeniowej pracownicy mogą uzyskiwać dostęp do danych i aplikacji z dowolnego miejsca na świecie, co sprzyja zdalnej pracy i mobilności. To szczególnie istotne w dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym.

3. Bezpieczeństwo danych
Wiele platform chmurowych stosuje zaawansowane metody ochrony danych, co sprawia, że przechowywanie informacji w chmurze może być równie bezpieczne co na lokalnych serwerach. Regularne aktualizacje zabezpieczeń są często automatycznie wprowadzane przez dostawców usług.

4. Automatyzacja
Technologia chmury znacząco ułatwia wdrożenie automatyzacji w biznesie. To nic innego jak działania zmierzające w kierunku osiągnięcia możliwie największej ich efektywności. W skrócie to doprowadzenie do tego, aby każde pojawiające się zadanie (wchodzące w skład danego procesu), wykonane zostało przy możliwie najmniejszym zaangażowaniu zasobów, nie zakłócając przy tym realizacji innych zadań. A wszystko w odpowiedniej kolejności, efektywnie alokując dostępne zasoby, minimalizując koszty. Procesy biznesowe modelowane są tak, aby poprawić ich efektywność, pamiętając o zmiennych, ograniczeniach, wymaganiach i bezpieczeństwie. Część z nich automatyzujemy (powtarzające się czynności) według określonych wytycznych – z myślą o tym, aby całość tworzyła jeden, spójny, dobrze funkcjonujący organizm, nad którym masz kontrolę. Jeśli ten temat jest dla Was interesujący, koniecznie zajrzyjcie do tego wpisu: LINK i zapoznajcie się z ofertą!

Cloud computing - dlaczego warto?

Cloud computing dla firm

 

W WBT-IT od lat z powodzeniem wdrażamy technologie chmurowe w biznesie i usługi informatyczne z tym związane. Posiadamy nie tylko niezbędne specjalizacje, uprawnienia, certyfikaty i partnerów, ale stale rozwijamy się w tej dziedzinie, aby móc w jeszcze większym stopniu niż do tej pory, pomagać naszym klientom. Zwłaszcza tym, którzy chcą skutecznie wykorzystywać technologię cloud computing w swojej firmie.

Jeśli podobnie jak my, dostrzegacie korzyści i szansę, jaką daje cloud computing, skontaktujcie się z nami. Doradzimy Wam najlepsze rozwiązania i opracujemy skuteczną strategię w oparciu o Wasze indywidualne potrzeby i możliwości. Pomożemy odpowiednio zintegrować usługi chmurowe w Waszej infrastrukturze IT, zachowując wysoki poziom bezpieczeństwa i ograniczając ryzyko do minimum. Porozmawiajmy o szczegółach!