Cloud computing to jedna z szybciej rozwijających się usług IT, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Wspominaliśmy o tym przy okazji poprzednich wpisów dotyczących chmury. Obserwacje i badania potwierdzają coraz większe zainteresowanie tą technologią. Co ciekawe dotyczy to w dużej mierze małych i średnich firm. Powód? Mniejszy biznes nie zawsze ma odpowiednie możliwości budżetowe, który pozwoliłby korzystać z nowych technologii, a z drugiej strony ma świadomość jak jest to ważne.

Usługi chmurowe stają się coraz bardziej dostępne i przystępne. W związku z tym rodzą się dodatkowe pytania: czy aby na pewno warto korzystać z tych rozwiązań, czy są bezpieczne? Z jakimi możliwościami i zagrożeniami wiąże się korzystanie z chmury obliczeniowej?

Z uwagi na to, że na większość tego rodzaju pytań nie ma jednej, właściwej odpowiedzi, w dzisiejszym wpisie postanowiliśmy wskazać najważniejsze wady i zalety cloud computingu. Mamy nadzieję, że pomoże Wam to indywidualnie ocenić sytuację i ułatwi Wam decyzję o ewentualnym wdrożeniu tego rozwiązania w swojej firmie. Zaczniemy od wad i zagrożeń, a potem płynnie przejdziemy do korzyści i zalet.

 

Chmura obliczeniowa – największe wady

 

Nie ma na świecie rozwiązań IT, usług czy programów, które pozostawałyby bez wad. Jeśli ktoś twierdzi inaczej, najprawdopodobniej żyje w bańce mydlanej, jest producentem danego oprogramowania, albo po prostu przedawkował leki 😉

Większość oprogramowania w naszych domach, czy firmach jest wadliwa, a mimo tego aktywnie z nich korzystamy. Dla przykładu – Windows 10 – z pewnością doskonały nie jest, a mimo tego korzysta z niego kilkaset milionów użytkowników na całym świecie. Najważniejsze, aby mieć wiedzę o możliwych zagrożeniach i wadach. Nawet jeśli nie uda się ich uniknąć, to przynajmniej można spróbować je zniwelować. A przede wszystkim podjąć świadomą decyzję o korzystaniu z danego rozwiązania. Nie inaczej jest z chmurą.

 

Warto zdawać sobie sprawę z jej ograniczeń, wad i słabszych stron, dlatego podsumowaliśmy najważniejsze z nich:

 

  • bezpieczeństwo – z jednej strony dużo mówi się o tym, że chmura to bezpieczne rozwiązanie, a z drugiej strony wciąż słyszmy doniesienia o kolejnych skutecznych atakach na usługi i dane w chmurze. Większość z takich sytuacji to wina błędów ludzkich, natomiast nie zmienia to faktu… Chmura nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa, a przez swój charakter często utrudnia wprowadzenie własnych, dodatkowych zabezpieczeń, albo modyfikację już istniejących.

 

  • dostęp osób trzecich – korzystanie z cloud computingu wiąże się z potencjalnym ryzykiem, że do naszych danych może mieć dostęp ktoś niepowołany. Choćby właściciel usług chmurowych, lub podmioty trzecie które z nim współpracują. W praktyce nie wiadomo, gdzie dokładnie znajdują się dane i kto może mieć do nich wgląd. Wyciek danych z iCloud, należącej do Apple pokazał, że nawet najwięksi gracze mogą mieć problem ze szczelnością zabezpieczeń.

 

  • znikające chmury – czyli naturalne zjawisko, w którym firmy proponujące usługi w chmurze kończą działalność, albo znacząco zmieniają swoją ofertę. Jest to związane z dynamiką rozwoju danej branży i nie powinno być wielkim zaskoczeniem, natomiast dla wielu przedsiębiorców wiąże się to ze sporym ryzykiem i niepewnością. Co stanie się z naszymi danymi, gdy zaprzestaniemy subskrypcji? Wiele firm korzystających z usług cloud’owych i tak musi dodatkowo zabezpieczać i archiwizować swoje dane…

 

  • ograniczona kontrola – w razie awarii serwera często tracimy dostęp do naszych danych. Oczywiście wiele zależy tu od naszych działań, podejścia i indywidualnych rozwiązań chmurowych. Natomiast jest to zagrożenie, którego nie można przemilczeć.

 

  • uzależnienie od internetu – chmura z uwagi na swój charakter, nierozerwalnie wiąże się z koniecznością posiadania stałego, dobrego łącza internetowego. Firmy, które mają z nim problem, a chcą korzystać z usług chmurowych, będą zmuszone do dodatkowych inwestycji związanych z poprawieniem prędkości i przepustowości firmowego łącza.

Cloud computing schemat

 

Chmura obliczeniowa – największe zalety

 

Każdy medal ma dwie strony. Chmura obliczeniowa mimo, że posiada pewne mankamenty i wielu sytuacjach po prostu się nie sprawdzi, to w zdecydowanej większości przypadków – ma więcej zalet niż wad.

Przynosi wymierne korzyści biznesowe, wskazaliśmy najważniejsze z nich:

 

  • mobilność i wygoda – czyli dostępność do danych z różnych sprzętów i urządzeń, z dowolnego miejsca. To nie tylko ułatwiona dostępność, ale też możliwość swobodnego dzielenia się dowolnymi danymi wśród osób do tego upoważnionych. To znacząco poprawia współpracę i komunikację w firmie, a także poza nią. Narzędzia działające w chmurze sprawiają, że współpraca z osobami spoza organizacji jest znacznie prostsza.

 

  • lepsza optymalizacja kosztów firmowych – chmura to brak konieczności utrzymywania danych na własnym sprzęcie, dzięki czemu firmy mogą zrezygnować z prowadzenia i utrzymywania własnego serwera bądź serwerów. Mogą zrezygnować z zatrudniania i opłacania specjalisty lub firmy, która do tej pory się tym zajmowała. To ułatwia obniżenie kosztów firmowych, oszczędność funduszy przewidziany na IT, przy jednoczesnym usprawnianiu i rozwoju firmy.

 

  • niezależność od awarii sprzętu – niezależnie od rozmiaru firmy i jej branży, wszyscy jesteśmy narażeni na awarię sprzętu i oprogramowania. Praca i przechowywanie danych w chmurze pozwala zachować ciągłość pracy w takim przypadku. Stanowi dodatkowe, niezależne zabezpieczenie, które uchroni nas przed nieodwracalnymi skutkami awarii sprzętu lub oprogramowania firmowego.

 

  • dodatkowa ochrona i wsparcie – to co jeszcze chwilę temu było wadą cloud computingu, teraz staje się jego zaletą. Zwłaszcza w przypadku mniejszych firm, których nie stać na zatrudnianie specjalistów czuwających nad bezpieczeństwem IT w firmie. Firmy oferujące usługi w chmurze mają zazwyczaj dodatkowy dział, który czuwa nad naszym bezpieczeństwem, wychodząc na przeciw zagrożeniom. Często otrzymujemy też dostęp do działu help desk i wsparcia specjalistów nawet 24 h / dobę.

 

  • płacisz za to czego potrzebujesz – usługa, ilość użytkowników licencji jest zmienna w zależności od zapotrzebowania. W większości przypadków można elastycznie dopasować ofertę do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. To pozwala uniknąć przepalania budżetu firmowego i inwestowanie tylko w te obszary i funkcjonalności, na których nam zależy.

 

outsourcing it warszawa

 

Czy Twój biznes potrzebuje chmury?

 

Celowo wspomnieliśmy 5 wad i tyle samo zalet. Mimo, że naszym zdaniem nie do końca rozkłada się to po równo, a korzyści płynące z cloud computingu, w finalnym rozrachunku są bardziej istotne i znaczące. Duże znaczenie ma w tym przypadku fakt, że część wad można skutecznie ograniczyć. Zależało nam jednak, abyście mieli w miarę obiektywny przegląd sytuacji, abyście sami mogli to właściwie ocenić. Jedno jest natomiast pewne…

Technologia chmury będzie odgrywała coraz większą rolę. Z czasem trudno będzie ją ignorować. Wraz z rozwojem technologicznym będą pojawiały się coraz lepsze narzędzia, usługi, coraz większy wybór możliwości. Aby w pełni z nich korzystać i jednocześnie uniknąć najważniejszych zagrożeń, może być niezbędna fachowa, dodatkowa pomoc IT. Zwłaszcza gdy trzeba będzie zdecydować, które elementy infrastruktury informatycznej trzeba przenieść do chmury oraz jak i kiedy to zrobić. Jeśli szukacie takiego wsparcia – polecamy nasze usługi informatyczne i profesjonalne doradztwo.

Może się też okazać, że nawet jeśli w tej chwili nie jesteście przekonani, ani gotowi aby przenieść się do chmury, to za jakiś czas może się to okazać niezbędne. Pamiętajcie wtedy o nas i nie wahajcie się z nami skontaktować! 

 

Cloud computing Chmura obliczeniowa – wady i zalety