Z pewnością pojęcie cloud computingu, czy też chmury obliczeniowej nie jest Wam obce. Zwłaszcza, że wbrew temu co niektórzy twierdzą, technologia chmury jest niemal tak stara jak sam Internet. A może starsza 😉 Przez długi czas pozostawała jednak trochę w cieniu. Wraz z rozwojem i postępem technologicznym okazało się, że rozwiązania chmurowe nie tylko dają ciekawe możliwości, ale są odpowiedzią na wiele bolączek współczesnego IT. Coraz więcej firmy zaczęło inwestować w cloud computing, co mocno ożywiło rynek i w konsekwencji dało nam nowe narzędzia i wyraźny impuls do dalszego rozwoju. Czego też jesteśmy świadkami obecnie.

 

Mało kto negował korzyści płynące z zastosowania chmury obliczeniowej, jednak do niedawna wychodziło się z założenia, że żadne środowisko obliczeniowe nie jest w stanie zabezpieczyć całkowicie wszystkie potrzeby firm. Aby w pełni wykorzystywać możliwości jakie daje chmura, trzeba było korzystać z kilku konkurencyjnych dostawców chmurowych. Dzięki chmurze hybrydowej, udało się sprawnie połączyć środowiska technologiczne z infrastrukturą IT. Natomiast nie rozwiązało to wszystkich problemów. Kolejnym krokiem w ewolucji cloud computingu stał się MultiCloud. Co to takiego? Jakie to rozwiązanie ma wady i zalety? Tego dowiecie się z dzisiejszego wpisu.

 

Czym jest MultiCloud?

 

Całkiem niedawno, na naszym blogu pojawił się wpis o biznesie w chmurze, w którym przybliżyliśmy Wam kilka podstawowych pojęć i korzyści ze stosowania chmury obliczeniowej w firmie. Zachęcamy do zapoznania się z tym tematem, jeśli Wam umknął. Dziś natomiast postaramy się w podobny sposób podsumować najważniejsze informacje o MultiCloudzie. Co to takiego?

Najprościej mówiąc to środowisko, które bazuje na więcej niż jednej chmurze obliczeniowej. Można też powiedzieć, że to strategia pozwalająca wykorzystać kilka usług jednocześnie. Na przykład w sytuacji, gdzie przy pomocy jednej chmury analizujemy i przetwarzamy dane firmowe, a przy pomocy drugiej wykonujemy kopie zapasowe w firmie i archiwizacje danych. MultiCloud to zatem naturalny, kolejny krok w ewolucji cloud computingu.

 

Nie warto mylić go z wspominaną wcześniej chmurą hybrydową. Owszem, ona też pomaga wykorzystywać różne modele i usługi, jednak integracja uwzględnia także warstwę sprzętową. Hybrid Cloud potrafi łączyć kolokacje z prywatnymi serwerami powiązaną chmurą publiczną. Natomiast w przypadku MultiCloud integruje się wyłącznie usługi chmurowe, z pominięciem sprzętu. To podstawowa różnica.

 

Multicloud grafika

 

Warto zaznaczyć, że obecnie MultiCloud jest nadal fazie rozwoju. Cały czas dodawane są nowe funkcjonalności, a na rynku trudno jeszcze znaleźć kompleksową ofertę. Nie zmienia to faktu, że tylko kwestią czasu jest kiedy środowiska wielochmurowe będą szerzej wykorzystywane w biznesie. Już dziś w niektórych firmach korzysta się z kilku usług chmurowych jednocześnie. Dzieląc usługi na poszczególne obszary i funkcjonalności, w zależności od potrzeb i rozmiaru infrastruktury IT.

 

Powodem takich działań są często różnice w jakości poszczególnych usług, albo w specjalizacji dostawców i rozwiązań. Zatem już dziś istnieje realna potrzeba odpowiedniej organizacji i symbiozy wszystkich procesów. Tak aby mogły tworzyć spójną, dobrze współgrającą całość, z jednoczesną optymalizacją kosztów. Na rynku pojawiają się już narzędzia integrujące, typu CSB (Cloud Service Broker) i CMP (Cloud Management Platform). A dlaczego warto przyglądać się temu rozwojowi? Jakie korzyści i wady niesie ze sobą MultiCloud?

 

 

MultiCloud – dlaczego warto?

 

Korzystanie z kilku chmur obliczeniowych jednocześnie, staje się naturalną potrzebą wielu firm. Jednak jak każde rozwiązanie (nie tylko IT) ma swoje plusy i minusy. Dziś skupimy się jednak bardziej na korzyściach, niż wadach.

 

Główną zaletą MultiCloud, jest możliwość korzystania z szerszego asortymentu usług i możliwości. Co ważne – z jednocześnie krótkim czasem uruchomienia tych usług. Nie ma bowiem potrzeby wymyślać koła na nowo, jeśli ktoś już na taki pomysł wpadł. Skorzystanie z gotowych rozwiązań jest często wygodniejsze i mniej czasochłonne dla biznesu niż tworzenie ich samodzielnie. Nie wspominając o kosztach.

 

Środowisko wielochmurowe daje możliwość połączenia chmur publicznych i prywatnych. Nie muszą być one ze sobą zintegrowane i pochodzić od jednego dostawcę. To w konsekwencji daje firmom większą niezależność, wolność wyboru i elastyczność. Możliwość dostosowania usług chmurowych do indywidualnych potrzeb danej firmy, to jedna z największych i uniwersalnych korzyści. Umożliwia bowiem nadążanie za rozwojem technologicznym, jednocześnie kontrolując tempo zmian i dostosowanie ich do własnej strategii biznesowej. Firmy są w stanie kontrolować i uruchamiać aplikacje, procesy oraz dane na dowolnej chmurze (publicznej, prywatnej i hybrydowej) w zależności od własnych możliwości i priorytetów.

 

oferta automatyzacja procesów

 

MultiCloud umożliwia jeszcze skuteczniejszą optymalizację kosztów. Posiadając wolność w wyborze dostawcy lub dostawców, otrzymujemy możliwość skuteczniejszego zarządzania kosztami operacyjnymi i dobrania usług ściśle związanych z naszymi oczekiwaniami. Czyli płacimy dokładnie za to co jest nam potrzebne, u dostawcy, który specjalizuje się w danej dziedzinie. Zmniejsza się też konieczność inwestycji we własną infrastrukturę IT, przy jednoczesnej poprawie jakości.

 

Strategia MultiCloud pomaga też zwiększać bezpieczeństwo IT, poprawia niezawodność i zmniejsza ryzyko awarii. W środowisku wielochmurowym po prostu łatwiej o rozwiązania awaryjne. Jeśli okaże się, że główna chmura obliczeniowa ma problemy z przetwarzaniem danej usługi, zawsze można skorzystać z innej chmury jako tymczasowe rozwiązanie zabezpieczające. A po odzyskaniu sprawności, można przywrócić pierwotne ustawienia.  Podobnie w przypadku ataków DDoS. Jeśli zaatakowany zostanie jeden dostawca chmury, możliwe jest szybkie (jeśli nie natychmiastowe) przeniesienie zagrożonych zadań na inną infrastrukturę chmurową.

 

MultiCloud – na co warto zwrócić uwagę?

 

Oczywiście MultiCloud nie jest pozbawione wad. Z jednej strony mamy dostęp do wielu usług, z drugiej stajemy się zależni od zewnętrznych dostawców, którzy mogą zmienić w międzyczasie charakter tych usług. W każdej chwili może ulec zmianie specyfikacja sposobu wymiany danych (API), co pociąga za sobą konieczność modyfikacji.

 

Większa ilość usług powoduje też konieczność lepszej organizacji wszystkich procesów, co dla wielu firm może być sporym wyzwaniem. Z jednej strony może poprawiać bezpieczeństwo IT, a z drugiej ją trochę utrudnić. Zarządzanie kilkoma chmurami, może powodować ryzyko powstania większej ilości potencjalnych zagrożeń i luk w zabezpieczeniach.

Skorzystanie z kilku usług jednocześnie może też oznaczać zwiększone koszty początkowe. W końcu nowego środowiska trzeba się nauczyć, być może zatrudnić dodatkowego specjalistę. Wiele zależy tu od indywidualnej sytuacji i możliwości danej firmy. Tak samo jeśli chodzi o ostateczną ocenę, czy warto już dziś wykorzystać MultiCloud w biznesie. Nie ma jednej słusznej drogi, ani jednej dobrej odpowiedzi.

 

Jeśli szukacie wsparcia we wdrożeniu rozwiązań chmurowych w swojej firmie, chętnie pomożemy. Niezależnie od tego czy w planie macie korzystać z jednej, czy kilku usług chmurowych. Nie tylko doradzimy najlepsze rozwiązania dla Waszej firmy, ale też pomożemy dobrać wiodące usługi i zoptymalizować wszystkie procesy. Tak abyście mogli bezpiecznie i w pełni korzystać z dobrodziejstw cloud computingu. Zapraszamy do kontaktu i współpracy!

Cloud computing MultiCloud – co dwie chmury to nie jedna