Niezależnie czy mówimy o małej, czy dużej firmie, serwerownia jest jednym z ważniejszych elementów firmowej infrastruktury IT. Można powiedzieć, że jest jej bijącym sercem. W końcu to tu przechowywane są najważniejsze dane firmowe.

Z jednej strony większość przedsiębiorców zdaje sobie z tego sprawę, a z drugiej strony, serwerownia jest często zapomnianym lub ignorowanym tematem. Zwłaszcza w mniejszych firmach, gdzie trudniej o wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni i dodatkowy budżet. W dzisiejszym wpisie dowiecie się dlaczego warto zmienić podejście, jakie błędy lubią się często powtarzać i jak ich uniknąć.

 

 

Serwerownia – podstawowe informacje

 

 

Serwer to najprościej mówiąc komputer świadczący swoje usługi innym maszynom.  Zazwyczaj ograniczają się one do udostępniania gromadzonych zasobów innym użytkownikom lub komputerom. Ma charakter „pośrednika” w przekazywaniu danych.

Serwerem może być dowolny komputer, ale często bywa tak, że zwykły sprzęt nie jest w stanie spełnić spodziewanych oczekiwań i potrzeb firmowych. Nawet w mniejszych firmach. Dlatego najlepiej sprawdzają się w praktyce urządzenia dedykowane. Przygotowane do ciągłej pracy w określonych warunkach, z pojemnym, szybkim dyskiem i dużą ilością RAMu. Niezawodność sprzętu to jedno. Druga sprawa to bezpieczeństwo zarówno urządzenia, jak i procesu przetwarzanych danych. Dlatego też rola serwerowni nawet w małej firmie, jest tak duża.

 

Oczywiście większość przedsiębiorców, gdyby się ich zapytać, zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. A mimo to, często serwery są ulokowane pod biurkami pracowników, w przypadkowych pomieszczeniach i warunkach. Dlatego postanowiliśmy przypomnieć o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach oraz o wyposażeniu firmowej serwerowni. Tak, aby Wasze firmowe serwerownie nie wyglądały jak ta na zdjęciu niżej 😉

 

Serwerownia w firmie

 

Wyposażenie firmowej serwerowni

 

Serwerownia to w skrócie specjalne, wydzielone pomieszczenie w firmie, będące środowiskiem pracy serwerów. Nie ma potrzeby dodatkowo komplikować tej definicji. Warto jednak wspomnieć co wchodzi w skład jej wyposażenia.

Zacznijmy od tego, że serwerownie może różnić się od siebie niektórymi elementami. Pewne elementy pozostają jednak niezmienne. Tak jak niektóre zasady funkcjonowania. Takim podstawowym elementem każdej serwerowni jest umieszczony w niej sprzęt sieciowy. Zazwyczaj przechowywany w specjalnych szafach dystrybucyjnych. Dlaczego? Chodzi o ochronę fizyczną sprzętu, ale też o kwestie porządkowe. W każdej szafie mieści się kilka albo kilkanaście serwerów. Od ich ilości będzie zależało czy będzie potrzebna jedna szafa, czy kilka.  Poza urządzeniami sieciowymi warto wspomnieć o okablowaniu. Im więcej kabli – tym większa potrzeba kontroli i organizacji. Szafy rackowe to ułatwiają, a dodatkowo umożliwiają prawidłową wentylację, która również jest niezmiernie istotna w serwerowni. A skoro już przy tym jesteśmy…

W serwerowni musi panować określony klimat. Dlatego niezbędne jest wyposażenie jej w dobre wentylatory, termostat i klimatyzację. Ten sprzęt pozwoli zapewnić optymalne warunki do pracy. W dalszej części tekstu opowiemy o tym trochę więcej.

 

Oczywiście najważniejszym elementem każdej serwerowni są same serwery. Wspomnieliśmy już na wstępie, że najlepiej, gdy rolę serwera pełni nie zwykły komputer, a wyspecjalizowane stacje robocze. Są one przystosowane do ciągłej pracy, wyposażone w dyski o zwiększonym transferze i pojemności, pamięć z kodem korekcji błędów i wieloprocesorowe płyty główne. W końcu chodzi o niezawodność. A im lepszy sprzęty, tym większa gwarancja jakości. Podobnie jest z routerami, które również powinny znaleźć się w serwerowni. 

 

Jak wybrać serwer do firmy? Zajrzyj do naszego wpisu, aby rozwiać wątpliwości i dokonać właściwego wyboru!

 

Kolejnym niezwykle istotnym elementem serwerowni jest firewall. Urządzenie, oprogramowanie, albo mówiąc inaczej zapora sieciowa, której zadaniem jest zabezpieczenie sieci przed dostępem osób nieupoważnionych. Od jej wydajności zależy bezpieczeństwo danych zgromadzonych na dyskach.

Innym niezbędnym elementem bezpieczeństwa serwerowni jest zasilanie awaryjne. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest tzw. zasilacze bezprzerwowe UPS. Zapewniają ciągłość pracy i chronią urządzenia przed zbyt wysokim napięciem. Dzięki wewnętrznemu akumulatorowi, pozwalają na podtrzymanie pracy całego serwera w przypadku awarii energii elektrycznej (przerwy lub zakłóceń dostawy). Przy tej okazji warto wspomnieć o jeszcze jednym elemencie serwerowni – agregatach prądotwórczych. To część systemu zasilania awaryjnego, który umożliwia podtrzymywanie pracy urządzeń w sieci, ale w odróżnieniu od UPS, w trakcie awarii – produkują prąd. Jak to agregat 😉

 

Firmowa serwerownia pozwala chronić firmowe dane i procesy, ale sama też potrzebuje zabezpieczeń. Im ważniejsze dane, tym większa jest ta potrzeba. Z pewnością warto pomyśleć, aby była wyposażona w systemy przeciwpożarowe. W ich skład wchodzą: systemy odcięcia ognia, bierne zabezpieczenia antypożarowe oraz systemy detekcji i gaszenia pożaru. Poza ochroną przed ogniem, serwerownię trzeba też chronić przed niepowołanym dostępem. Standardowym i oczywistym rozwiązaniem są drzwi antywłamaniowe. Dlaczego antywłamaniowe? Poza tradycyjnym zamkiem, w zależności od opcji, może posiadać dodatkowe zabezpieczenia w postaci terminali kodowych, zamków na kartę magnetyczną itd. Jako uzupełnienie systemu zabezpieczeń serwerowni, często stosuje się też monitoring. Kamery w serwerowni lub jej okolicy pomogą zarejestrować kto i kiedy próbował się dostać do pomieszczenia.

Wyposażenie serwerowni to nie wszystko. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach i dobrych praktykach, które podsumowaliśmy poniżej.

 

darmowy monitoring it

 

Serwerownia – dobre praktyki i porady

 

Po pierwsze zanim jeszcze pomyślimy o serwerowni trzeba dokładnie określić własne firmowe potrzeby i plany rozwojowe. To absolutna podstawa. Pozwoli to odpowiednio zaplanować jak ma wyglądać serwerownia, z czego ma się składać i jak może zmienić się (rozbudować) w najbliższym czasie. Poza samym pomieszczeniem i organizacją, warto zastanowić się nad mocą obliczeniową maszyn. Serwer też powinien mieć możliwość rozbudowy o dodatkowe procesory, pamięć i dyski. W końcu każda firma chce się rozwijać, a z rozwojem rosną potrzeby. Dobrze będzie to w miarę możliwości przewidzieć i zaplanować. Jeśli nie weźmiemy tego pod uwagę, może się okazać, że wkrótce konieczna będzie wymiana, co zawsze generuje dodatkowe koszty.

 

Jeśli chodzi o pomieszczenie, wspomnieliśmy już, że nie powinno być przypadkowe. W serwerowni powinny panować też optymalne warunki, można powiedzieć, że specyficzny mikroklimat. Temperatura w granicach 20 – 25 stopni, powinna pomóc uniknąć przegrzania sprzętu. Czasem bywa nawet niższa – ok 16 stopni. Nie bez znaczenie pozostaje też wilgotność powietrza, która powinna wynosić około 45%. W przypadku firmowej serwerowni warto oddelegować jedną osobą w biurze, która nadzoruje dostęp do serwerowni i sprawdza stan urządzeń, w tym klimatyzatora, wentylacji, systemu dostępu, systemu gaśniczego i dodatkowych zabezpieczeń.

 

Problemem jest nie tylko konieczność posiadania odpowiedniego sprzętu, ale przede wszystkim – standardów. W mniejszych firmach często są z tym problemy. Dobrą praktyką będzie ustalić jedną osobę, która będzie nadzorowała pracę serwerowni i otrzyma do niej dostęp. Im więcej pracowników ma dostęp, tym większe zamieszanie i ryzyko.

 

Kolejna sprawa, o której warto, a nawet trzeba pomyśleć to łącza internetowe. Dlaczego łącza, a nie łącze? Jeżeli niezakłócona komunikacja sieciowa jest niezbędna w Waszej firmie warto będzie zainwestować w Internet od dwóch niezależnych operatorów. To będzie swoistą poduszką bezpieczeństwa. W przypadku gdyby doszło do awarii sieci u jednego, będziemy w stanie utrzymać ciągłość procesów firmowych.

Wspomnieliśmy już o zabezpieczeniach serwerowni. W niektórych przypadkach może okazać się niemożliwe zamknięcie całego pomieszczenia i przydzielenie dostępu tylko jednej osobie. Rozwiązaniem może być szafa rackowa typu sejf. Wyposażona jest w solidną obudowę oraz drzwi z dwu ryglowym zamkiem, który skutecznie chronić przed włamaniem i dostępem osób trzecich.

 

Budowa własnej serwerowni i firmowej sieci to najbezpieczniejsze rozwiązanie, ale może okazać zbyt kosztowne. Jeżeli firma jest mała i korzysta tylko z jednego serwera, oddzielna serwerownia po prostu się nie opłaci. Zwłaszcza, że poza kosztem budowy trzeba pamiętać o kosztach związanych z jej utrzymaniem. Z uwagi na to, niektóre mniejsze firmy wybierają opcję wykupienia serwera w chmurze. Wspominaliśmy już o tym na łamach naszego bloga, wskazywaliśmy plusy i minusy usług w chmurze.

Serwerownia to strategiczny punkt firmy, który ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie biznesu i rozwój. Przy wyborze konkretnego rozwiązania trzeba po prostu indywidualnie ocenić, które sprawdzi się najlepiej. Najlepiej zrobić to z pomocą specjalistów IT.  Jako WBT-IT chętnie podejmiemy się stosownej analizy i wykonamy projekt. Przygotujemy też kompleksowe wdrożenie i migrację infrastruktury IT do chmury w razie potrzeby. Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z naszej oferty.

 

Bezpieczeństwo Serwerownia w firmie