Bezpieczeństwo systemów informatycznych, bezpieczeństwo danych i procesów zachodzących w firmie to niezbędne elementy każdego biznesu. Oczywiście zakres ochrony, wybór narzędzi, powinien być adekwatny do charakteru i działalności danego przedsiębiorstwa. Innych zabezpieczeń będzie potrzebowała mała firma handlowa, a innych centrum medyczne. Niezależnie jednak od wielkości biznesu, ogólna zasada pozostaje niezmienna: aby zapewnić sprawne i bezproblemowe funkcjonowanie procesów biznesowych, konieczne jest odpowiednie ich zabezpieczenie. Wydaje się to logiczne, a mimo wszystko nadal sporo przedsiębiorców ignoruje ryzyko i nie przykłada dużej uwagi to kwestii ochrony swojej firmy, lub sprowadza wszelkie kwestie bezpieczeństwa do minimum.
W dzisiejszym wpisie postaramy się przekonać Was, że takie podejście nie jest najlepsze (delikatnie mówiąc). Podpowiemy Wam też jak zabezpieczyć systemy informatyczne w firmie i o czym warto przy tym temacie pamiętać.
Ochrona systemów i sieci firmowych
W kwestiach bezpieczeństwa nie warto iść na skróty. To trochę jak z ubezpieczeniem mieszkania. Wydaje się, że to niepotrzebny wydatek, że nas problem raczej nie dotyczy, do momentu kiedy sąsiad z góry nas nie zaleje, albo nie pęknie rura. Rożnica jest jednak taka, że w przypadku firmy, jej systemów, danych, zagrożeń jest dużo więcej. Są bardziej wymagające i mogą skutkować znacznie poważniejszymi konsekwencjami niż suszenie ścian. Ochrona systemów i sieci komputerowych ma służyć uniknięciu takich problemów jak ujawnienie niepowołanym osobom informacji poufnych, przed kradzieżą lub uszkodzeniem sprzętu, oprogramowania lub danych, jak również przed zakłóceniem procesów lub niewłaściwym wykonywaniem usług. Można powiedzieć ogólnym celem ataków na system komputerowy jest przeniknięcie do chronionego systemu IT w celu przechwycenia, zniszczenia lub zmodyfikowania przechowywanych tam informacji. Zabezpieczenie go staje się zatem jednym z podstawowych czynności, które będzie uwzględniać poszczególne rodzaje zagrożeń. Klasyfikując rodzaje ataków, jako jedno z kryterium bierzemy pod uwagę miejsce przeprowadzenia ataku, które może być zewnętrzne (prowadzone zdalnie z systemów poza atakowaną siecią) oraz wewnętrzne. Już na etapie tworzenia zabezpieczeń trzeba przewidzieć pewne scenariusze i bardzo dokładnie przeanalizować ryzyko zagrożeń. To co do zasady jest znacznie łatwiejsze, niż walka z problemem gdy już się pojawi. To tak jak ze zdrowiem – łatwiej jest zapobiegać chorobom, niż je leczyć.
Ataki na sieć informatyczną możemy podzielić na aktywne oraz pasywne. Na skutek ataku aktywnego następuje utrata integralności systemu komputerowego (np. utrata danych) czy też zmiana działania oprogramowania firmy. Atak pasywny nie prowadzi do utraty danych, ani nie pozostawia żadnych zmian. Jego celem może być np. skopiowanie informacji. Jeśli dobrze rozpoznacie rodzaje zagrożeń, znacznie zwiększycie skuteczność środków ochronnych. Dlatego poniżej podsumowaliśmy tej najbardziej powszechne.
Rodzaje zagrożeń IT
- Zagrożenia ransomware, które będą zyskiwać na skali m.in. w związku z większą dostępnością kryptowalut.
- Obejście uwierzytelnienia lub kontroli bezpieczeństwa.
- Ataki wielowektorowe – o ile podstawowym wektorem ataku dla wielu zaawansowanych zagrożeń pozostawać będzie poczta elektroniczna, ataki będą coraz bardziej złożone i wykorzystujące wiele sposobów infekcji.
- Atak typu „odmowa usługi” (DoS) ma na celu zablokowanie dostępu do sieci lub komputera określonym użytkownikom. Dzieje się tak m.in. poprzez zablokowanie hasła użytkownika lub też przeciążenie systemu zbyt dużą ilością zapytań.
- Mail bombing lub spam, po wysyłanie specjalnie spreparowanych pakietów, których celem jest załamanie działania programu w atakowanym systemie IT.
- Ataki, podczas których nieautoryzowany użytkownik uzyskuje dostęp do komputera i jest w stanie skopiować dane lub też wprowadzić modyfikacje.
- Atak podczas, którego mogą zostać zainstalowane wirusy (robaki, ukryte urządzenia podsłuchowe itd.).
- Podsłuchiwanie (sniffing), czyli przechwytywanie danych i zapisywanie ich.
- Wyłudzenie informacji (phishing), najczęściej ważnych i poufnych. Często pod przykrywką banku, urzędu, popularnej dużej firmy. Cyber przestępcom nie brakuje kreatywności w tym zakresie!
- Eskalacja uprawnień, czyli sytuacja, w której użytkownik posiadający jedynie określone uprawnienia wykorzystuje lukę w systemie by uzyskać dostęp do zastrzeżonych danych.
- Spoofing, czyli podszywanie się pod ważny podmiot poprzez fałszowanie danych (takich jak adres IP lub nazwa użytkownika) w celu uzyskania dostępu do informacji lub zasobów, do których uzyskania w inny sposób nikt inny nie jest upoważniony.
To tylko kilka wybranych zagrożeń. Warto mieć na uwadze, że cyberprzestępcy cały czas udoskonalają swoje metody. Postęp technologiczny umożliwia stosowanie coraz lepszych zabezpieczeń, ale działa to też w drugą stronę. Pojawiają się równolegle coraz to nowe i bardziej przemyślane zagrożenia. Coraz sprytniejsze metody i narzędzia, które stają się potencjalnym problemem również dla Waszej firmy. Jak możecie ją zatem chronić?
Jak zabezpieczyć firmowe systemy?
Zabezpieczenia systemów informatycznych mają zapewnić bezpieczeństwo systemowi IT. Oznacza to, że powinny uniemożliwiać jakiekolwiek modyfikacje systemów, czy nieautoryzowany dostęp do danych firmowych. W teorii jest to logiczne, w praktyce sprowadza się do kompleksowego, złożonego i przemyślanego procesu, który trzeba zaplanować. Taki plan, czy mówiąc inaczej strategia ochrony, powinna zaczynać się od audytu. Dokładnego rozpoznania co i jak powinno być chronione. Po pierwsze należy określić, jakie zasoby powinny być chronione (np. sprzęt komputerowy, infrastruktura, dane, kopie zapasowe itd.). W następnej kolejności identyfikujemy zagrożenia, które tym zasobom mogą zagrażać (np. cyberataki, wirusy, błąd w oprogramowaniu, błędy pracowników, kradzież lub zalanie). Ostatnim krokiem jest oszacowanie ryzyka, zaplanowanie niezbędnych narzędzi, rozwiązań i kosztów wdrożenia zabezpieczeń.
Mimo, że wiele zależy do indywidualnego podejścia, o czym już wspominaliśmy, jest pewna stała zasada, która powinna przyświecać skutecznej ochronie systemów firmowych: dmuchać na zimne. To sprawdzone podejście, które umożliwia wyprzedzenie pewnych problemów, zamiast starać je naprawiać, gdy już się pojawią. Jakie macie możliwości i jakie są dostępne narzędzia ochrony? Poniżej wyszczególniliśmy kilka podstawowych.
Sposoby na zabezpieczenie systemów firmowych
- Audyt informatyczny, to jeden z pierwszych i kluczowych kroków, jeśli zależy Wam na odpowiednim zabezpieczeniu sieci, danych i procesów. Umożliwia dokładne rozpoznanie sytuacji, znalezienie luk i ich skuteczne załatanie.
- Odpowiednie zarządzanie i przygotowanie serwerowni w firmie.
- Korzystanie tylko i wyłącznie z legalnego oprogramowania. Niby oczywiste, a jednak wciąż zdarzają się sytuacje, gdy źródłem problemów z bezpieczeństwem jest nielegalnie zainstalowane oprogramowanie.
- Oprogramowanie antywirusowe – należy zwrócić też uwagę na to, jak często jest ono aktualizowane, oraz czy zawiera tzw. zaporę ogniową (firewall).
- Zasilanie awaryjne – które pozwala uniknąć utraty danych, uszkodzenia dysku, w przypadku nagłego odłączenia od prądu.
- Kopie zapasowe – to jeden z tych czynników i elementów bezpieczeństwa, które sprawiają, że właściciel przedsiębiorstwa naprawdę może spać spokojnie. Nawet, jeśli dojdzie do utraty danych, będzie możliwe szybkie i sprawne ich przywrócenie dzięki backupom.
- Monitoring IT – czyli mówiąc w skrócie bieżące monitorowanie i obserwowanie prawidłowego funkcjonowania systemów i procesów. Stały monitoring pozwala rozpoznać w czasie rzeczywistym zagrożenia, a nawet je wyprzedzić.
- szkolenia pracowników i kadry zarządzającej – nie ma co ukrywać, ogromna część problemów z bezpieczeństwem IT wynika z błędów ludzkich. Może nie da się ich całkowicie wyeliminować, ale można je skutecznie ograniczyć poprzez odpowiednie przeszkolenie pracowników i kadry zarządzającej. Przygotowanie zespołu, wdrożenie dobrych praktyk i wyczulenie na pewnego rodzaju zagrożenia.
- Skorzystanie z outsourcingu IT – możecie próbować samodzielnie budować zabezpieczenia ale jeśli nie macie wsparcia doświadczonych specjalistów, może być to kiepskim pomysłem. Jak już kilkukrotnie wspominaliśmy na naszym blogu, zatrudnienie własnego informatyka może być świetnym rozwiązaniem, ale znacznie tańszym i bardziej kompleksowym będzie skorzystanie z usług zewnętrznej firmy informatycznej. I o tym teraz słów kilka.
Pomoc w zabezpieczeniu systemów i danych w firmie
Na stworzenie odpowiednich zabezpieczeń systemów informatycznych w firmie nigdy nie jest za późno. Niestety albo na szczęście nie będziecie w stanie przeprowadzić tego procesu samodzielnie. Zdecydowanie warto zlecić to specjalistom z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą. Opcje macie dwie – albo zatrudnicie takiego specjalistę, albo skorzystacie z outsourcingu usług. Jeśli szukacie sprawdzonych rozwiązań, zależy Wam na zapewnieniu swojej firmie dokładnie takiej ochrony, jakiej w rzeczywistości potrzebuje, zachęcamy do kontaktu z WBT-IT. Skorzystanie z naszych usług informatycznych zapewni Wam spokojny sen i da pewność, że Wasze firmowe IT jest bezpieczne.
Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu, umówienia się z naszymi specjalistami (przyszłymi opiekunami Waszej firmy) na pierwsze spotkanie, które możemy połączyć od razu z audytem infrastruktury IT i aktualnego stanu zabezpieczeń. Po analizie, zaproponujemy nowe, elastyczne rozwiązania, znajdziemy też luki w zabezpieczeniach i doradzimy jak je usunąć. Dopasujemy konkretne narzędzia i formy zabezpieczeń, indywidualnie do potrzeb, możliwych zagrożeń i specyfiki działalności firmy. Wszystkim naszym nowym klientom gwarantujemy też darmowy monitoring IT, dzięki któremu będziemy mogli na bieżąco kontrolować procesy i wychwytywać zagrożenia w czasie rzeczywistym. Jeśli w Waszej firmie zachodzą też istotne procesy przetwarzania danych, z chęcią poszerzymy naszą obsługę informatyczną o usługi związane bezpośrednio z ochroną danych osobowych zgodnie z RODO. Mamy niezbędne doświadczenie, szereg udanych wdrożeń na koncie, a dla wielu naszych klientów z powodzeniem pełnimy rolę Inspektora Ochrony Danych.
Porozmawiajmy o szczegółach!