Problemy i awarie systemów informatycznych w firmie, zdarzają się i z pewnością będą się zdarzać. Nie oznacza to jednak, że wszystkie zagrożenia są nieuniknione, a jedyne co można zrobić to czekać z założonymi rękoma. Wręcz przeciwnie.

Dużą część zagrożeń i problemów można skutecznie przewidzieć i uniknąć. Właśnie temu służy monitoring IT. W dzisiejszym artykule podsumowaliśmy najważniejsze informacje na ten temat, mamy też specjalną propozycję, o której opowiemy pod koniec.

 

 

Bezpieczeństwo firmowego IT

 

 

Chyba nie trzeba Was szczególnie przekonywać dlaczego tak ważne jest bezpieczeństwo firmowego IT. Zwłaszcza w czasach, gdy niemal każda firma korzysta z nowych technologii, rozwiązań informatycznych i aktywnie działa w sieci. Z rozwojem i wzrostem możliwości niestety rośnie też liczba zagrożeń. Z całą pewnością nie trzeba tłumaczyć tego przedsiębiorcom, którzy doświadczył już poważniejszej awarii w swojej firmie i wiedzą „czym to pachnie” w praktyce.

 

Nie zawsze musi chodzić o atak hakera, wyciek drażliwych danych i bardzo poważne incydenty. Czasami nawet te „drobne turbulencje” (np. zatrzymanie serwera) mogą skutecznie sparaliżować prawidłowe funkcjonowanie firmy. To z kolei oznacza duże straty dla biznesu. Zarówno jeśli mówimy o kwestiach finansowych, jak i wizerunkowych. Nawet pozornie małe i niegroźne awarie mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, które potem będzie trudno odkręcić (albo będzie to nie możliwe).

 

Dodatkowo, jak pokazują dane z poprzednich lat, rośnie też skala cyber ataków i zagrożeń dla biznesu. Wspominaliśmy o tym, gdy pisaliśmy odnośnie trendów w cyber bezpieczeństwie. Do najbardziej kosztownych nadal należy ransomware. W ciągu jednego roku generuje globalne straty w wysokości 11,5 miliardów dolarów. Co więcej, częstotliwość i skala ataków rośnie z roku na rok. Na początku 2016 roku uderzał co 2 minuty, rok temu było to 14 sekund, a w 2021 roku czas ten skróci się do 10-11 sekund! A to tylko jeden z przykładów, które można mnożyć.

Gdy do zagrożeń z zewnątrz dodamy te, które mogą pojawić się wewnątrz organizacji, okaże się że właściwa ochrona infrastruktury IT w firmie to już nie jest tylko dobra praktyka. To konieczność. A monitoring IT jest jednym z absolutnie podstawowych narzędzi i usług, które umożliwiają poprawę bezpieczeństwa IT w firmie. Na czym dokładnie polega?

 

 

Monitoring IT w firmie

 

 

Monitoring IT ma dwie podstawowe funkcje: informacja i optymalizacja. Dzięki temu udaje się uniknąć lub zminimalizować skutki awarii. Umożliwia też uniknąć lub zminimalizować ryzyko pojawienia się podobnych problemów w przyszłości. Stosowany jest głównie do monitorowania serwerów (czyli bieżący audyt funkcjonowania urządzenia, użycia zasobów itd.), urządzeń sieciowych (czyli gromadzenie i przetwarzanie informacji na temat działania routerów i switchy), monitoringu aplikacji, usług (czyli wysyłanie zapytań do usług w określonym czasie, dzięki czemu otrzymujemy niezbędne dane do analizy i możliwość ich optymalizacji) oraz monitoring procesów (czyli diagnoza problemów z użyciem zasobów i pilnowanie utrzymania kluczowych aktywności w firmie)

 

Można powiedzieć, że w skład monitoringu IT wchodzi:

  • audyt i analiza aktualnego stanu organizacji
  • monitorowanie zdarzeń – obserwowanie poszczególnych komponentów i opracowywanie danych pod analizę
  • analiza trendów – sprawdzenie jak wykorzystywane są zasoby środowiska informatycznego ze szczególnym uwzględnieniem odchyleń od normy.
  • przeglądarka logów – informacje dotyczące logowania do systemu
  • raportowanie – tworzenie raportów o różnym poziomie szczegółowości, które mogą być dedykowane na potrzeby różnych grup użytkowników.
  • monitorowanie aktywności administratorów – kto, kiedy i jaką czynność wykonał

 

Z własną firmą jest jak z własnym zdrowiem – lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

Ograniczenie ryzyka i profilaktyka, to niezmiennie jeden z najlepszych sposobów utrzymania bezpieczeństwa IT w firmie. To daje nam szansę na szybką diagnozę i reakcję w przypadku sytuacji krytycznych. Aby monitoring mógł spełniać swoją rolę konieczne jest dobre zarządzanie, zintegrowanie go z firmowymi procesami, określenie parametrów, dopasowanie go do konkretnych celów jakie ma spełniać. Innymi słowy – musi odpowiadać na indywidualne potrzeby i oczekiwania danej firmy. A jakie są podstawowe rodzaje monitoringu IT?

 

darmowy monitoring informatyczny

 

Monitoring IT – rodzaje i funkcjonalność

 

  • monitoring reaktywny – pomaga na bardzo szybkie rozpoznanie zagrożenia i wskazanie źródła lub źródeł problemu. Określone systemy lub osoby otrzymują stosowne powiadomienie, a często uruchamiane są od razu usługi naprawcze i przeciwdziałania. Na przykład monitoring serwerów.
  • monitoring proaktywny – ten rodzaj monitoringu polega na śledzeniu trendów w nadzorowanych systemach, zdobywaniu informacji i wiedzy, która potem służy do skutecznego planowania działań i zadań. Pomaga wyprzedzić pewne zdarzenia, uchwycić pewne schematy, przewidzieć problemy jeszcze zanim się pojawią. Na przykład monitoring dysków.
  • monitoring analityczny – jak sama nazwa wskazuje – polega głównie na analizie danych. Zbierane i przechowywane dane pomagają potem ustalić typowe i nietypowe zachowania systemu, czy też użytkowników. To z kolei umożliwia dostosować system do indywidualnych zachowań i ruchu. Na przykład monitoring strony firmowej.

 

Ze względów bezpieczeństwa monitoring IT nie powinien mieć dostępu do otwartej sieci, a jedynie do w miarę możliwości odizolowanej sieci wewnętrznej. Monitorowanie urządzeń sieciowych może odbywać się w zamkniętym VLANie, gdzie następuje wyłącznie wymiana informacji (np. przez protokół SNMP) pomiędzy infrastrukturą sieciową a systemem monitoringu.

Warto też pamiętać, że system monitoringu powinien też powinien być poddawany weryfikacji i kontroli. Paradoks? Nie zupełnie. Dobrą praktyką jest postawienie instalacji, która będzie monitorować kluczowe parametry systemu do monitoringu. Dzięki temu zyskujemy gwarancję, że nasze rozwiązanie jest skuteczne, a najważniejsze informacje – wiarygodne. Jedno jest pewne – dróg na skróty nie ma i nie warto ich szukać. Wtedy monitoring IT będzie przynosił założone cele i korzyści. Jakie?

 

 

Monitoring IT – korzyści

 

 

Dla pełnego zrozumienia tego jak ważny jest monitoring IT w firmie, przygotowaliśmy kilka konkretnych argumentów. Wiedząc dokładnie jakie korzyści przynosi, łatwiej będzie Wam podjąć określone decyzje i zaplanować działania. A przynajmniej mamy taką nadzieję 😉

 

Korzyści monitoringu IT w firmie

  • monitoring ma charakter ciągły i nieprzerwany – odbywa się 24h/dobę;
  • działa w czasie rzeczywistym;
  • monitoring IT obejmuje najważniejsze usługi i procesy w firmie, bez których biznes nie będzie prawidłowo funkcjonować; Zabezpieczenie ich to nie kwestia wyboru, a odpowiedzialności;
  • monitoring informatyczny to bezcenne źródło informacji dotyczące większości procesów firmowych, całego środowiska IT, zasobów, danych, ruchu i pewnych schematów organizacyjnych;
  • umożliwia odpowiednią diagnozę procesów, pozwala na lepsze przewidywanie i dostrzeganie szans ich usprawnienia oraz modernizacji;
  • to wygodny, szybki i pewny system ostrzegania. Niepokojące sygnały i powiadomienia docierają na maila, SMSem – w dowolnej i optymalnej formie. To zapewnia możliwość natychmiastowego reagowania na wszelkie niepokojące zjawiska. Najgorsze co może być to dowiedzieć się o awarii od klientów…
  • nie każde narzędzie można dostosować pod charakterystyczne potrzeby i cechy danej firmy. Z monitoringiem IT jest inaczej. Może, a nawet powinien odpowiadać na specyficzne oczekiwania biznesu i pomagać w realizacji indywidualnych celów. Niektóre schematy się powtarzają, ale nie warto patrzeć na nie szablonowo;
  • monitoring IT daje możliwość zautomatyzowania niektórych działań – w wielu przypadkach ingerencja informatyka będzie nie potrzebna. Ogólnie można powiedzieć, że odciąża zespół IT w wielu kwestiach, co daje dodatkowe możliwości i pozwala zaoszczędzić sporo czasu i środków;
  • monitoring to nie tylko źródło wiedzy – w rzeczywistości to możliwość kontroli, dzięki której nie musimy błądzić po omacku, a mamy realną szansę na zwiększenie wydajności i produktywności;
  • skuteczny monitoring pomaga obniżyć koszty firmowe – w tym koszty napraw ewentualnych awarii i sytuacji krytycznych, których konsekwencje mogą być trudne do odkręcenia. Pomaga też w lepszym planowaniu budżetu firmowego;
  • umożliwia dokładną analizę procesów, zachowań użytkowników, śledzenie na bieżąco trendów w infrastrukturze informatycznej, co pozwolą ustalić harmonogram działań i prac, a to bezpośrednio wpłynie na całą organizację
  • dzięki systemowi raportów otrzymujemy dokładny obraz aktualnej sytuacji w firmie. Znamy nie tylko ogólny zarys, ale też wszystkie niezbędne szczegóły. A jak wiecie to w nich często tkwi „diabeł”;
  • monitoring IT daje możliwość świadczenia usług na stałym, wysokim poziomie. W końcu jeśli Twój biznes działa bez zakłóceń – odbija się to pozytywnie na Twoich klientach i partnerach;
  • monitoring daje możliwość zrównoważonego rozwoju firmy, podpowiada kierunek zmian – w oparciu o sprawdzone i aktualne dane, a nie domysły.

 

 

Darmowy monitoring IT

 

 

Wybór odpowiedniego monitoringu IT i partnera, który zajmie się ochroną Waszej firmy, może nie być łatwym zadaniem. Konkurencja na rynku jest spora, a efekty współpracy z daną firmą będą zależne od wielu czynników, które najczęściej wychodzą dopiero „w praniu”. Dlatego też postanowiliśmy wyjść Wam na przeciw i uruchomić usługę darmowego monitoringu IT!

 

Proponujemy bezpłatne konsultacje i wdrożenie monitoringu IT, a opłatę pobieramy jedynie w przypadku działań naprawczych. Wiemy, że biznes potrzebuje kompleksowego wsparcia i jakościowych usług informatycznych. Z drugiej strony rozumiemy, że najlepiej sprawdzają się elastyczne rozwiązania. Dlatego podejmując z nami współpracę płacisz jedynie za rozwiązanie problemu, a nie za sam fakt czuwania nad Waszym bezpieczeństwem.

 

Jako WBT-IT posiadamy nie tylko odpowiednie narzędzia i wiedzę, ale też praktyczne rozeznanie i wieloletnie doświadczenie. Wdrażaliśmy różne systemy monitorowania, w różnych firmach i branżach. Zarówno dla mniejszego, jak i większego biznesu. Natomiast zamiast przekonywać Was teraz do naszych rozwiązań, pozwólcie że je Wam pokażemy!

Zostawcie do siebie kontakt i umówmy się na niezobowiązującą rozmowę, w trakcie której poznacie bliżej nasze rozwiązania, szczegóły darmowego monitoringu i możliwości jakie niesie współpraca z WBT-IT!

Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe

Bezpieczeństwo Monitoring IT – zadbaj o bezpieczeństwo firmy!