Niezależnie od tego czy mówimy o małej, średniej czy dużej firmie, wybór serwera jest pewnego rodzaju wyzwaniem. Nie dla tego, że jest to towar trudno dostępny – wręcz przeciwnie. Na rynku jest bardzo szeroki wybór usług i serwerów, które dobrze sprawdzą się w warunkach biznesowych. Cały czas pojawiają się też nowe rozwiązania i czasami może być trudno za tym nadążyć. W dzisiejszym wpisie podpowiemy dlaczego odpowiedni serwer w firmie ma tak duże znaczenie, oraz jak go wybrać.

 

Serwer firmowy – dlaczego jest taki ważny?

 

Czy w dzisiejszych czasach trzeba przekonywać kogokolwiek do tego, że dobra infrastruktura informatyczna poprawia i usprawnia funkcjonowanie firm? Czy warto po raz enty przypomnieć, jak ważne jest, aby zarówno cała infrastruktura IT jak i poszczególne jej elementy (takie jak serwer), były dopasowane do konkretnych potrzeb danego biznesu? Z jednej strony mamy świadomość, że to swojego rodzaju „elementarz IT”, a z drugiej nadal wiele firm nadal nie traktuje tego poważnie, nie wykorzystując tym samym własnego potencjału. Dlaczego to błąd? Dlaczego posiadanie odpowiedniego serwera jest takie ważne?

 

Serwer to przecież swojego rodzaju informatyczne serce firmy. Od niego zależne są procesy, które w bezpośredni sposób wpływają na efektywność biznesu. W firmach, w których komunikacja i przepływ informacji są ważnym elementem trudno sobie wyobrazić brak wydolnego serca. Funkcjonowanie systemów informatycznych byłoby niemożliwe, a przez to funkcjonowanie całej firmy zostałoby poważnie zaburzone. Tak jak wspomnieliśmy na początku – naprawdę nie ma tu znaczenia jak duże jest dane przedsiębiorstwo, tylko jakie ma potrzeby technologiczne związane z utrzymaniem prawidłowego funkcjonowania firmy i jej rozwojem.

 

Serwer plików to tylko jedna z funkcjonalności, do tego często dochodzą kolejne. Powszechnie wykorzystujemy go jako serwer poczty, strony www, do instalacji określonych aplikacji, zapewnia sprawną komunikację między działami i pracownikami również w zdalnym trybie pracy. Jednym zdaniem: Serwer to niezbędny element układanki pod tytułem „Sprawna firma”. Jak go wybrać? Na co zwrócić uwagę?

 

praca zdalna wdrożenia

 

 

Jak wybrać serwer do firmy?

 

Jak wybrać odpowiedni serwer do firmy? Mamy dla Was dwie wiadomości. Jedna dobra, a druga trochę gorsza. Zaczniemy od tej dobrej: wszyscy wiodący dostawcy oprogramowania i usług informatycznych mają w swojej ofercie serwery odpowiednie dla firm. Niestety (i tu pojawia się ta gorsza wiadomość) dostawców jest na tyle dużo, że zdecydowanie się na jeden konkretny rodzaj może być sporym wyzwaniem. Dlatego mamy dla Was kilka praktycznych porad i wskazówek, które ułatwią Wam wybór.

Oczywiste jest, że serwer musi być wydajny, sprawny i niezawodny. Ale to ogólniki. Trzeba przeanalizować jakie dokładnie zadania będzie wykonywał nasz serwer – to podpowie Wam na co zwrócić uwagę w szczególności. Jeśli dokładnie znacie swoje oczekiwania, można śmiało powiedzieć, że to już połowa sukcesu. Serwer może spełniać więcej niż jedną rolę (serwer plików, kopie bezpieczeństwa, zdalna komunikacja). Jakie zadania będzie miał w Waszej firmie?  Jakie dane będziecie przetwarzać i w jakim zakresie?

Warto też być świadomym, że firmę prędzej czy później czeka rozwój. A z rozwojem działalności idzie zawsze w parze rozwój IT. Pamiętając o tym wybierzecie serwer skalowalny, który da Wam możliwość dalszych zmian, usprawnień, bez konieczności nowych inwestycji.

 

Przy wyborze firmowego serwera warto też zrobić szczegółowy research w sieci. Dostępne są rankingi układane zarówno przez marki, jak i niezależnych użytkowników. Przy pomocy takiego zestawienia, łatwiej jest porównać poszczególne funkcje, a tym samym wybrać najbardziej pasującą opcję. Dobrze będzie też zapoznać się z opiniami użytkowników. Nie chodzi tylko o samo środowisko ale też o support. Oczywiście warto mieć dystans do anonimowych rekomendacji w internecie, natomiast z pewnością nie warto ich całkiem ignorować.

A co powiecie na cloud computing? Serwer w chmurze to rozwiązanie, które coraz częściej znajduje zastosowanie w biznesie. Głównie dlatego, że daje duże możliwości przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. To nie jedyne argumenty…

 

Serwer klasyczny czy w chmurze?

 

W klasycznych serwerach trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia różnego rodzaju awarii, z dużym zużyciem prądu, często też koniecznością stworzenia serwerowni w firmie. Dobrą alternatywą staje się serwer w chmurze. Dlaczego dobrą? Przygotowaliśmy dla Was najważniejsze argumenty:

 

  • Skalowalność – czyli daje możliwość dodawania zasobów w zależności od narastających potrzeb. W wielu przypadkach jest w stanie samodzielnie śledzić ruch i automatycznie dostosowywać wydajność systemu do aktualnych potrzeb
  • Bezpieczeństwo – dane i kopie zapasowe, dzięki technologii chmury, można bezpiecznie przechowywać w wielu miejscach jednocześnie. Spełnia się tu reguła 3-2-1 (1 – dane produkcyjne w Twoim środowisku. 2 – dane zabezpieczone backupem. 3 – dane zabezpieczone backupem w dodatkowym datacenter)
  • Niezawodność – dostawcy chmury (np. Microsoft) zapewniają gotowe do użycia failovers i load balancers dzięki którym serwis nie będzie narażony na spadki wydajności.
  • Elastyczność – przełączanie się między sprzętem i centrami danych może zostać przeprowadzone bez przestojów
  • Możliwości – w chmurze nie ogranicza nas konfiguracja sprzętu. Zamiast poświęcać czas na optymalizację procesów i tworzenie farm serwerów, można wykorzystać moc, jaką zapewnia platforma, by szybciej wykonywać bieżące zadania
  • Koszty – w przypadku serwera w chmurze nie ma potrzeby inwestowania w sprzęt, zmniejszają się też koszty związane zatrudnieniem w dziale IT
  • Migracja – z uwagi na konieczność zachowania ciągłości wybranych procesów, nie zawsze można dokonać całościowej migracji. Nie jest to jednak przeszkodą, ponieważ można przeprowadzić ją etapowo. Komponenty, które nie mogą być przeniesione od razu, mogą być nadal hostowane w ramach własnej infrastruktury dopóki nie będą gotowe do migracji. Tego typu rozwiązania hybrydowe są idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy potrzebujecie oprogramowania współpracującego z serwisami, które nigdy nie będą mogły być umieszczone w chmurze.

 

Serwer firmowy, a wsparcie techniczne

 

Niezależnie od tego na jaki serwer w firmie się zdecydujecie, ważne będzie profesjonalne wsparcie techniczne. Przy zakupie serwera konieczne jest zweryfikowanie umowy pod tym właśnie kątem, ale to nie wszystko. Jeśli w Waszej firmie nie ma działu IT, nie zatrudniacie informatyka, idealnym rozwiązaniem będzie outsourcing IT. To tańsze rozwiązanie niż dodatkowy etat, a jednocześnie bardziej jakościowe. Zamiast jednego specjalisty, zyskujecie bowiem dostęp do całego zespołu, techników, którzy będą monitorować pracę serwera, zapewniać bezpieczeństwo wybranych (kluczowych) procesów. W przypadku awarii macie zapewnioną natychmiastową pomoc. Możecie też liczyć na wsparcie nie tylko w przypadku problemów ale też rozwoju infrastruktury IT w Waszej firmie. Zachęcamy do kontaktu z naszym biurem. Chętnie przedstawimy wszystkie możliwości i korzyści z obsługi informatycznej WBT-IT.

Do usłyszenia!

darmowy monitoring it

 

Poradniki Jak wybrać serwer firmowy?