Jak wybrać serwer firmowy?

Niezależnie od tego czy mówimy o małej, średniej czy dużej firmie, wybór serwera jest pewnego rodzaju wyzwaniem. Nie dla tego, że jest to towar trudno dostępny – wręcz przeciwnie. Na rynku jest bardzo szeroki wybór usług i serwerów, które dobrze sprawdzą się w warunkach firmowych. Cały czas pojawiają się nowe rozwiązania i czasami trudno za tym nadążyć.

W dzisiejszym wpisie krótko opiszemy dlaczego wybór odpowiedniego serwera do firmy jest tak istotny, jak również podpowiemy jak go wybrać.

Serwer firmowy – po co to komu?

Czy trzeba przekonywać kogokolwiek do tego, że dobra infrastruktura informatyczna poprawia i usprawnia funkcjonowanie firm? Warto po raz enty przypomnieć, że ważne jest, aby zarówno cała infrastruktura IT jak i poszczególne jej elementy, takie jak serwer, były dopasowane do potrzeb danego biznesu?

Z jednej strony mamy świadomość, że to elementarz, a z drugiej nadal wiele firm nie do końca zdaje sobie z tego sprawę. A serwer to przecież swojego rodzaju informatyczne serce firmy.

Od niego zależne są procesy, które w bezpośredni sposób wpływają na efektywność biznesu. W firmach, w których komunikacja i przepływ informacji są ważnym elementem trudno sobie wyobrazić brak wydolnego serca. Funkcjonowanie wielu systemów informatycznych byłoby niemożliwe, a przez to funkcjonowanie całej firmy.

Tak jak wspomnieliśmy na początku – naprawdę nie ma tu znaczenia jak duże jest dane przedsiębiorstwo tylko jakie ma potrzeby związane z prawidłowym funkcjonowaniem.

Serwer plików to tylko jedna z funkcjonalności, do tego często dochodzą kolejne. Wykorzystujemy go jako serwer poczty, strony www, wykorzystuje się do instalacji określonych aplikacji, zapewnia sprawną komunikację między działami i pracownikami również poza siedzibą firmy…

Jednym zdaniem: Serwer to ważny, a czasami niezbędny element układanki pod tytułem „Sprawna firma”. Ale jak go wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Serwer firmowy – jak wybrać?

Skoro mamy już jasność co tego dlaczego warto zainwestować w firmowy serwer i dlaczego jest ważny, warto się zastanowić jak go wybrać.

Po pierwsze i najważniejsze…

I tu możecie zanotować sobie już na przyszłość – bowiem zasada ta sprawdza się zarówno przy wyborze serwera, auta, usług, albo tego co zjecie na lunch. Otóż najważniejszym kryterium jakim powinniście się kierować to Wasze potrzeby. Nikt nie rozpozna ich lepiej niż wy sami. Można powiedzieć, że wiedząc czego potrzebujecie połowę drogi macie za sobą. Niekiedy tę trudniejszą połowę…

Oczywiste jest, że serwer musi być wydajny, sprawny i niezawodny. Ale to ogólniki.

Trzeba przeanalizować jakie dokładnie zadania będzie wykonywał nasz serwer – to podpowie Wam na co zwrócić uwagę w szczególności. Warto też być świadomym, że firmę prędzej czy później będziecie chcieli się rozwijać. A z rozwojem działalności idzie zawsze w parze rozwój IT. To jest naczynie połączone, jedno idzie w parze z drugim.

Pamiętając o tym wybierzecie serwer skalowalny, który da Wam możliwość dalszych zmian bez konieczności nowych inwestycji. To ważniejsze niż to w jakim będzie kolorze, kształcie czy rozmiarze – wierzcie nam 🙂

Jeśli nie macie w firmie specjalistów IT – musicie ich poszukać poza murami biura. Wtedy konieczne wydaje się zwrócenie o wsparcie do firmy zewnętrznej, takiej jak WBT-IT. Przede wszystkim dlatego, że otrzymujecie dostęp do zespołu fachowców, którzy podobne realizacje mają już za sobą. Dzięki temu posiadają konkretne i co ważniejsze sprawdzone rozwiązania! Pomożemy wybrać Wam konkretny model, konkretnej firmy, pod konkretne zadania.

Wymienianie teraz propozycji i reklamowanie określonych marek, wskazywanie modeli wydaje się bezcelowe – u każdego może sprawdzić się inne rozwiązanie. Czasami proste rozwiązania bywają najbardziej efektywne. W niektórych małych firmach gdzie i fundusze na IT są ograniczone – świetnym rozwiązaniem może być składak. Czyli przerobienie komputera na serwer. Ale czy w Twoim przypadku tak jest?

Póki nam nie opowiesz o detalach – nie będziemy w stanie tego stwierdzić.

Dlatego też od dawna WBT, jako marka zajmująca się kompleksową obsługą informatyczną firm wychodzimy z założenia, że tylko indywidualne podejście jest w stanie zapewnić naszym klientom pełną satysfakcję i gwarancję jakości. A nam czyste sumienie i lekki sen 😉

Bez wiedzy o Twoich zapotrzebowaniach, o sytuacji wewnętrznej w firmie, bez znajomości konkretnych założeń proponowanie rozwiązań jest niczym innym jak wróżeniem z fusów. Jeśli przed chwilą czytałeś w sieci, że najlepsze są serwery firmy takiej lub innej, to zapewne miałeś do czynienia z artykułem sponsorowanym. Nigdy nie działaj po omacku! Nie wierz na słowo! Nie ufaj ślepo ładnie brzmiącym hasłom reklamowym!

Przemyśl sprawę, określ co potrzebujesz, skonsultuj się z doświadczonym specjalistą, zorganizuj pracę i działaj. Kontakt na sprawdzony zespół już masz, także… do usłyszenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *