Od dłuższego czasu nad biznesem zbierają się chmury. Po pierwsze, nie są to ciemne chmury, a po drugie nie chodzi o skupiska pary wodnej. Coraz więcej firm pragnie podążać za rozwojem technologicznym i skutecznie go wykorzystywać w biznesie. Jeśli czytacie ten wpis, oznacza to, że zaliczacie się do tej grupy. Dziś podpowiemy Wam czym jest chmura obliczeniowa i jak można wykorzystać tę technologię z korzyścią dla biznesu.

 

 

Czym jest chmura?

 

 

Na początek przypomnimy co dokładniej kryje się za określeniem chmura. Można śmiało powiedzieć, że chmura obliczeniowa (cloud computing) to kolejny proces technologicznej ewolucji. W praktyce to model przetwarzania danych, który daje możliwość przeniesienia oprogramowania, systemów, czy zbiorów danych do wirtualnej sieci i dający do nich swobodny dostęp z każdego miejsca na ziemi za pośrednictwem sieci. Cloud computing, to technologia, która łączy ze sobą dwie metody przetwarzania danych – Grid Computing i Utility Computing. Pierwsza polega na równoległym przetwarzaniu, w którym duża ilość serwerów jest połączona ze sobą, tworząc jedną, zdecydowanie bardziej wydajną jednostkę. Utility Computing to tzw. wirtualizacja, dzięki której na jednym serwerze możemy wydzielić określoną przestrzeń, z określoną przepustowością łącza.

 

 

biznes w chmurze obliczeniowej

 

 

Chmura w firmie – dlaczego warto?

 

 

Miliony użytkowników na całym świecie korzystają z wirtualnych dysków, aplikacji do archiwizacji i kopii zapasowych, rozbudowanych CRM-ów, systemów do zarządzania sprzedażą i organizacją biznesu w chmurze. W Europie z technologii chmurowych korzysta już ponad 60% firm, w Polsce to ok 50%. Jednak z roku na rok ta liczba rośnie. Nie bez powodu.

 

To nie jest chwilowa moda. Wybryk technologiczny, który przeminie równie szybko co się pojawił. Należy traktować go bardziej jako zmianę na stałe. Kolejny krok w ewolucji technologicznej. Tak jak dyskietki zostały wyparte przez płyty CD, a płyty CD zostały wyparte przez dyski zewnętrzne i pendrivy, które teraz są zastępowane danymi w chmurze. Dlaczego można sądzić, że nie jest to tylko tymczasowy trend?

Korzystanie z technologii chmury obliczeniowej w biznesie daje wymierne i trwałe korzyści. Coraz więcej firm zdaje sobie z tego sprawę i utwierdza się w przekonaniu, że cloud computing pozwala budować przewagę nad konkurencją, poprawiać wydajność biznesu, pomaga w lepszej organizacji i zrównoważonym rozwoju. Jakie jeszcze korzyści może odnieść firma wykorzystując technologię chmury?

 

 

Biznes w chmurze – korzyści:

 

  • chmura obliczeniowa to oszczędność czasu (na te same czynności i tradycyjnej metodzie)
  • chmura w biznesie pomaga w skutecznej optymalizacji kosztów firmowych, oraz kosztów obsługi informatycznej (nawet do 70%)
  • pomaga w utrzymaniu ciągłości biznesowej – brak przestojów spowodowanych awarią
  • chmura obliczeniowa to elastyczne rozwiązanie, które można dopasować do indywidualnych potrzeb i oczekiwań biznesu i danej branży
  • brak konieczności zarządzania serwerami, systemami, sprzętem, łączami
  • prostota użytkowania
  • dostęp do innowacyjnych rozwiązań
  • cloud computing przyczynia się do standaryzacji i optymalizacji procesów firmowych
  • mobilność – dostęp do danych i procesów z każdego miejsca na ziemi poprzez internet
  • zwiększona niezawodność i bezpieczeństwo IT w firmie (przy okazji zajrzyjcie do wpisu o kopiach zapasowych w chmurze)
  • to ułatwienie nie tylko dla firm, ale też dla informatyków obsługujących te firmy
  • zmniejsza zapotrzebowanie na kadrę IT w firmie
  • dostęp do niezbędnej w danym momencie mocy obliczeniowej
  • nieograniczona przestrzeń do przechowywania danych
  • redukcja kosztów archiwizacji i oprogramowania
  • lepsza skalowalność, czyli zwiększanie lub zmniejszanie wydajności w zależności od
    liczby i potrzeb użytkowników
  • zawsze aktualne wersje oprogramowania (automatyczne aktualizacje)
  • dostęp do dodatkowego wsparcia technicznego
  • większe możliwości automatyzacji procesów biznesowych

 

Jak sami widzicie, korzyści płynących z wykorzystania rozwiązań chmurowych jest naprawdę sporo. Oczywiście nie jest to technologia całkowicie pozbawiona wad. Często są one jednak związane z błędami ludzkimi, jak również ze złym podejściem do prowadzenia i zarządzania firmą. Całkiem niedawno pisaliśmy o tym, że chmura to stan umysłu. Przeniesienie biznesu do chmury, wiąże się nie tylko ze zmianą samej technologii ale też zmianą sposobu patrzenia na organizację, obieg i ochronę danych. Zachęcamy do lektury tego wpisu, bo z dzisiejszym tworzy zgrabną całość, która pozwoli Wam jeszcze lepiej zrozumieć jakie znaczenie ma chmura dla firm. Jeśli będziecie chcieli uzupełnić swoją wiedzę, o to jak chronić dane w chmurze, również w kontekście RODO, zajrzyjcie jeszcze tutaj. Teraz z kolei zastanówmy się do czego można wykorzystać chmurę w biznesie?

 

 

Jak wykorzystać chmurę w biznesie?

 

 

Przykładów na zastosowanie chmury w biznesie jest wiele. Jednym z ważniejszych zalet tej technologii jest możliwość zintegrowania jej z istniejącymi rozwiązaniami i dopasowania do indywidualnych preferencji biznesu i użytkowników. To daje spore pole manewru i zwiększa szanse na efektywne wykorzystanie chmury obliczeniowej w biznesie. Niezależnie od wielkości firmy i ilości użytkowników.

 

Chmura dla firm

 

Chmurę obliczeniową skutecznie wykorzystuje się w komunikacji. Zarówno wewnątrz firmy, jak i poza nią. Chodzi nie tylko maile, czy kalendarz, które w chmurze zyskują dodatkowe funkcjonalności, ale też komunikatory głosowe, typu Skype. Chmura może posłużyć do tworzenia nowych aplikacji i usług na dowolnej platformie. Może być wykorzystana do testowania aplikacji, do przechowywania danych oraz wykonywania ich kopii zapasowych. Może spełniać rolę magazynu danych, ale też jako narzędzie do ich analizy. Jest skutecznie wykorzystywana w unifikacji danych wymienianych między różnymi użytkownikami i lokalizacjami.

Cloud computing daje możliwość korzystania z takich usług jak uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja, bez konieczności ich wdrażania. Pozwala na przesyłanie strumieniowe plików, na dostarczanie oprogramowania na żądanie. Od dostawcy usług chmurowych można również wynająć zaawansowane aplikacje biznesowe: do zarządzania relacjami z klientami, planowania zasobów przedsiębiorstwa, do zarządzania dokumentami itd. A wszystko oczywiście z wygodnym dostępem przez przeglądarkę internetową.

 

To z pewnością nie wszystkie możliwe zastosowania chmury obliczeniowej w biznesie. Tak jak wspomnieliśmy, dużo zależy od konkretnych potrzeb firmy, od strategii biznesowej, od wizji rozwoju przedsiębiorstwa ale też od umiejętnego zaimplementowania tego rozwiązania w istniejące środowisko IT i procesy.

Jeśli Wasza firma nie korzysta jeszcze z dobrodziejstw cloud computingu – mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie wystarczającą zachętą, aby to zmienić. A jeśli szukacie dodatkowego wsparcia – zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

 

kontakt obsługa informatyczna Warszawa

Cloud computing Chmura dla firm