Pandemia i towarzyszący jej kryzys wymusił na wielu firmach przeprowadzenie gruntownych zmian wewnątrz organizacji. W wielu przypadkach wiązało się to z redukcją etatów, wstrzymaniem niektórych działań rozwojowych. Ciekawym efektem ubocznym jest też większe zainteresowanie chmurą obliczeniową.

 

Firmy już jakiś czas temu zrozumiały zalety i potrzebę migracji do chmury. Coraz częściej korzystają z cloud computingu, coraz częściej też z większej ilości chmur niż jedna. A wszystko dla lepszej optymalizacji i wydajności. Jak pokazuje jednak praktyka, nie zawsze jest to proste i oczywiste. Co więcej, przejście do chmury wymaga zmian nie tylko na poziomie technologicznym. Często wymaga to zmiany filozofii, podejścia, strategii biznesowej i o tym właśnie opowiemy w dzisiejszym wpisie.

 

Chmura obliczeniowa – najważniejsze wyzwania

 

O tym czym jest chmura obliczeniowa, pisaliśmy już na blogu. Wspominaliśmy też o możliwych korzyściach i pułapkach cloud computingu. Dlatego dziś darujemy sobie tego rodzaju wstęp, zachęcając jednocześnie do zapoznania się z poprzednimi wpisami na naszym blogu. Nie ulega wątpliwości, że podobnie jak inne rozwiązania IT, również cloud computing pociąga za sobą zmiany, które mogą być, w większym lub mniejszym stopniu, decydujące dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. To nieuniknione. Tak jak fakt, że tego rodzaju nowoczesne usługi i technologie nie są tylko ulotnym trendem, a przyszłością w biznesie.

 

Wdrożenia chmurowe są z pewnością ważną decyzją, jak i wymagającym wyzwaniem. Wiele firm boi się korzystania z tych usług w obawie przed staniem się w jeszcze większym zakresie zależnym od IT. Tymczasem warto sobie uświadomić, że już do dłuższego czasu jesteśmy w jakimś sensie niewolnikami technologii. Biznes szczególnie. Dlatego myśląc o przejściu na cloud computing marki muszą dokładnie ocenić zalety i wady migracji. Muszą mieć też świadomość, że nie ma na świecie jednego narzędzia, które sprawdza się w każdej sytuacji i okolicznościach. W jednej firmie chmura będzie miała szersze zastosowanie i znaczenie, w innej będzie tylko jednym z elementów. Dlatego konieczne jest dostosowanie usług do cech, realnych potrzeb i możliwości danego przedsiębiorstwa. To też często okazuje się największym wyzwaniem.

 

Przeniesienie danych i procesów do chmury, wymusza zmianę organizacji zespołu IT. Wprowadza nowe obowiązki, role, konieczność ich monitorowania, zabezpieczenia. A jeśli w strukturach organizacji nie ma informatyka, może być potrzeba skorzystania z outsourcingu IT i wsparcia zewnętrznej firmy. To ważne, zwłaszcza w przypadku odpowiedniej ochrony systemów. Chmura to środowisko współdzielone, więc pojawia się szereg wyzwań dotyczących m.in. bezpieczeństwa. Jak zabezpieczyć dostęp do systemów na zdalnej platformie? Jak przydzielić dostępy? Jaki w praktyce ma wyglądać reakcja w przypadku awarii lub zagrożeń? Jak przydzielić odpowiednie dostępy, odpowiednim pracownikom w formie? To tylko kilka pytań, na które przedsiębiorcy prędzej czy później będą musieli odpowiedzieć.

 

Na pewno kluczowe będzie też zgranie nowych rozwiązań, z tymi które już funkcjonują. To jedno z większych wyzwań nie tylko dla firm, które chcą korzystać z chmury, ale też dla firm IT, które przeprowadzają wdrożenie. Nowe rozwiązania muszą być kompatybilne z obecnymi. Przede wszystkim, aby najważniejsze procesy pozostały niezakłócone, a firma mimo zaplanowanych zmian, mogła normalnie funkcjonować. Firmy rozważające przejście na chmurę powinny też zachować powściągliwość w obliczu pozornie „nieograniczonych” zasobów od swojego dostawcy cloud computingu. Z uwagi na to, że na rynku jest ich bardzo dużo, odpowiedni wybór może być nie lada wyzwaniem. Dodatkowym problemem może być brak wiedzy, która pozwoliłaby dokonać stosownej analizy.

Chmura oferuje łatwy, nieograniczony dostęp do zasobów, ale nadal wiele firm posiada wątpliwości. Często nie zdając sobie sprawy, że prawdziwe korzyści przyniesie tylko jeśli za zmianą technologiczną pójdzie też zmiana filozofii. Dlatego też wyszliśmy z założenia, że cloud computing to stan umysłu, który trzeba zrozumieć i oswoić.

 

Chmura obliczeniowa to stan umysłu

 

Chmura obliczeniowa, czyli zmiana filozofii biznesowej

 

Zaryzykujemy twierdzenia, że przejście na cloud computing jest nieuniknione. Prędzej lub później większość firmowych danych wyląduje w chmurze. A towarzysząca nam pandemia tylko przyspiesza ten proces. Sytuacja epidemiczna wydaje się mieć duży wpływ na decyzję zarządów przedsiębiorstw o ​​przejściu na cloud computing. W dużej mierze, to ona też wymusza zmianę filozofii. W tym coraz bardziej powszechne przechodzenie na pracę zdalną. Nie każda firma ma niezawodną, ​​bezpieczną i wydajną infrastrukturę sieciową gotową do obsługi zwiększonego ruchu sieciowego i bezpiecznej pracy zdalnej. Dostawcy usług w chmurze i firmy outsourcingowe takie jak WBT-IT, posiadają niezawodne i bezpieczne systemy, a także kompetentne zespoły inżynierów, którzy mogą szybko reagować na wsparcie klientów w przypadku napotkanych problemów. Aktywnie pomagają też zmienić podejście do pracy, do oprogramowania, do przechowywania, przetwarzania danych i ochrony ich itd. Narzucają to też wytyczne i przepisy zawarte w RODO. A jakie podejście jest odpowiednie?

 

Upraszczając to maksymalnie, można odpowiedzieć: indywidualne. Czyli takie, które uwzględnia specyficzne wymogi i sytuację w firmie. Duże znaczenie ma określenie najważniejszych celów jakiemu służyć ma wdrożenie chmury. Jeśli jasno określimy cel, szybko wyjdzie na jaw, jak musi się zmienić nasze podejście, aby je osiągnąć. Wdrożenie chmury z pewnością ułatwia skupienie się na tym, co naprawdę jest ważne dla biznesu. Wybór odpowiedniej usługi czy technologii wydaje się po prostu tego naturalnym następstwem.

 

Dzięki modelu zarządzania danych, jakie umożliwia cloud computing, istnieje możliwość przeniesienia całego oprogramowania do wirtualnej sieci. Dzięki takiemu zabiegowi znika na przykład konieczność instalowania jakiekolwiek oprogramowania na naszym komputerze. Jeżeli chcemy korzystać z biznesowej aplikacji albo programu, możemy zrobić to przez internet. Podobnie jeśli chcemy udostępniać dokumenty innym członkom zespołu. Nie tylko udostępniać. Dzięki niej na jednym dokumencie (np. przy pracy nad ofertą) może pracować kilka osób jednocześnie. To tylko przykład, jeden z wielu. Natomiast jasno pokazuje i podpowiada jakie różnice się pojawiają i jak może zmienić charakter pracy w niektórych działach firmy.

Cloud computing zmienia podejście do budowania infrastruktury IT w firmie.  Zbudowanie standardowej sieci komputerowej, zwłaszcza w większych organizacjach, nie jest takie łatwe. Hosty, serwery, media transmisyjne, koncentratory, przełączniki, routery, modemy, oprogramowanie sieciowe i inne elementy, które wraz z rozwojem firmy będą się pojawiać dodatkowo. Ma to też odbicie w kosztach takiej inwestycji.

 

Chmura obliczeniowa to stan umysłu

 

Usługi chmurowe wymuszają zmianę filozofii i organizację pracy w firmie na wielu płaszczyznach. Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis pomoże Wam je zrozumieć i będzie jednocześnie impulsem do tego, aby przeanalizować możliwość wdrożenia chmury w Waszej firmie. Przy odpowiednim podejściu, z pewnością przyniesie to duże korzyści. Chmura obliczeniowa to coś więcej niż technologia, co staraliśmy się też dziś podkreślić. Zapewnia szansę na szybki rozwój biznesowy, jeśli jest elastyczna i zostanie umiejętnie wdrożona do konkretnych warunków firmowych. Jeśli szukacie sprawdzonej firmy, które przeprowadzi u Was migrację do chmury, a jednocześnie pomoże wyrobić odpowiednie praktyki i podejście, zapraszamy do kontaktu z nami! Pomożemy w przeprowadzeniu analizy, audytu, weźmiemy aktywny udział w tworzeniu właściwej strategii rozwoju w oparciu o cloud computing i nowe zasady.

Zapraszamy!

 

Cloud computing Chmura obliczeniowa to stan umysłu