Technologia ewoluuje obecnie w tak szybkim tempie, że roczne prognozy trendów mogą wydawać się nieaktualne. W miarę rozwoju technologii umożliwia ona jeszcze szybsze zmiany i postępy, powodując ciągłe przyspieszanie własnego rozwoju. Kariery technologiczne nie zmieniają się z tą samą prędkością, ale ewoluują, a doświadczony informatyk uznaje, że jego rola nie pozostanie taka sama. Pracownik IT XXI wieku będzie się ciągle uczył (z konieczności, jeśli sam nie chce).

Oto osiem trendów technologicznych, na które powinieneś zwrócić uwagę w 2020 roku, oraz niektóre miejsca pracy, które zostaną stworzone przez te trendy.

 

sztuczna inteligencja

 

1. Sztuczna inteligencja (AI)

 

Sztuczna inteligencja (AI) zyskała już w ostatnich latach wiele szumu, ale nadal jest trendem do obserwowania, ponieważ jej wpływ na nasze życie, pracę i zabawę jest dopiero na wczesnym etapie. Ponadto opracowano inne gałęzie sztucznej inteligencji, w tym uczenie maszynowe, które omówimy poniżej. Technologia AI odnosi się do systemów komputerowych zbudowanych w celu naśladowania ludzkiej inteligencji i wykonywania zadań takich jak rozpoznawanie obrazów, mowy lub wzorców oraz podejmowanie decyzji. AI może wykonywać te zadania szybciej i dokładniej niż ludzie.

Pięciu na sześciu Amerykanów korzysta z usług AI w takiej czy innej formie każdego dnia, w tym aplikacji nawigacyjnych, usług strumieniowych, głosowych asystentów w smartfonach, aplikacji do wspólnego jeżdżenia, osobistych asystentów domowych i inteligentnych urządzeń domowych. Oprócz zastosowań konsumenckich technologia AI służy do planowania pociągów, oceny ryzyka biznesowego, przewidywania konserwacji i poprawy efektywności energetycznej, a także wielu innych zadań oszczędzania pieniędzy.

 

usługi it warszawa

Sztuczna inteligencja jest częścią tego, co ogólnie nazywamy automatyzacją, a automatyzacja jest gorącym tematem z powodu potencjalnej utraty pracy. Eksperci twierdzą, że automatyzacja wyeliminuje 73 miliony nowych miejsc pracy do 2030 r. Jednak automatyzacja eliminuje miejsca pracy, ale także je tworzy, a szczególnie w dziedzinie sztucznej inteligencji: eksperci przewidują, że liczba miejsc pracy w AI wzrośnie do 23 milionów do 2020 r. Miejsca pracy zostaną utworzone w fazie rozwoju , programowania, testowania, wsparcia i konserwacji, żeby wymienić tylko kilka. Jednym z takich posad jest architekt sztucznej inteligencji. Aby dowiedzieć się więcej na temat potencjalnych miejsc pracy w AI, przeczytaj o budowaniu kariery w AI lub o tym, dlaczego powinieneś zdobyć certyfikat AI.

 

uczenie maszynowe

 

2. Uczenie maszynowe

 

Uczenie maszynowe jest podzbiorem sztucznej inteligencji. Dzięki uczeniu maszynowemu komputery są zaprogramowane, aby nauczyć się robić coś, do czego nie są zaprogramowane: uczą się, odkrywając wzorce i spostrzeżenia z danych. Ogólnie rzecz biorąc, mamy dwa rodzaje uczenia się, nadzorowane i bez nadzoru.

Chociaż uczenie maszynowe jest podzbiorem sztucznej inteligencji, mamy również podzbiory w dziedzinie uczenia maszynowego, w tym sieci neuronowe, przetwarzanie języka naturalnego (NLP) i głębokie uczenie się. Każdy z tych podzbiorów oferuje możliwość specjalizacji w dziedzinie kariery, która będzie się powiększać.

Uczenie maszynowe jest szybko wdrażane we wszystkich branżach, co powoduje ogromne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. Rynek maszynowego uczenia się ma wzrosnąć do 8,81 miliarda dolarów do 2022 roku. Aplikacje do uczenia maszynowego są wykorzystywane do analizy danych, eksploracji danych i rozpoznawania wzorców. Po stronie konsumentów technologii Machine Learning obsługuje wyniki wyszukiwania w Internecie, reklamy w czasie rzeczywistym i wykrywanie włamań do sieci, aby wymienić tylko niektóre z wielu zadań, które może wykonać.

Oprócz wykonywania niezliczonych prac w naszym imieniu, generuje również zadania. Oferty Machine Learning zajmują czołowe miejsca na rozwijających się stanowiskach na LinkedIn, na którym opublikowano prawie 2000 ofert pracy. A te miejsca pracy są dobrze płatne. W 2017 r. mediana wynagrodzenia inżyniera uczącego się na maszynie wyniosła 106 225 USD. Zadania uczenia maszynowego obejmują inżynierów, programistów, badaczy i naukowców zajmujących się danymi.

Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów

 

3. Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów (RPA)

 

Podobnie jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów lub RPA to kolejna technologia automatyzująca zadania. RPA to oprogramowanie do automatyzacji procesów biznesowych, takich jak interpretacja aplikacji, przetwarzanie transakcji, obsługa danych, a nawet odpowiadanie na wiadomości e-mail. RPA automatyzuje powtarzalne zadania wykonywane przez ludzi. Są to nie tylko zwykłe zadania nisko opłacanego pracownika: do 45 procent naszych działań można zautomatyzować, w tym pracę kierowników finansowych, lekarzy i dyrektorów generalnych.

Mimo że Forrester Research szacuje, że technologia RPA zagrozi utrzymaniu co najmniej 230 milionów pracowników umysłowych oraz około 9 procent globalnej siły roboczej, Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów tworzy także nowe miejsca pracy, jednocześnie zmieniając istniejące. McKinsey stwierdza, że ​​mniej niż 5 procent zawodów może być całkowicie zautomatyzowanych, ale około 60 procent może być  zautomatyzowanych częściowo.

Dla Ciebie, jako informatyka spoglądającego w przyszłość i próbującego zrozumieć trendy technologiczne, RPA oferuje wiele możliwości rozwoju zawodowego, w tym programistę, kierownika projektu, analityka biznesowego, architekta rozwiązań i konsultanta. A te prace dobrze się opłacają. SimplyHired.com twierdzi, że średnia pensja RPA wynosi 73 861 USD, ale jest to średnia skompilowana z pensji młodszych programistów i starszych architektów rozwiązań, przy czym 10% najlepszych zarabia ponad 141 000 USD rocznie. Jeśli więc chcesz się uczyć i kontynuować karierę w RPA, kurs wprowadzający do Robotic Process Automation (RPA) powinien być kolejnym krokiem Twojej kariery.

 

edge computing

 

4. Edge Computing

 

Wcześniej, obserwowany z daleka trend technologiczny jakim było przetwarzanie w chmurze, teraz stało się głównym nurtem, a największymi graczami są AWS (Amazon Web Services), Microsoft Azure i Google Cloud. Technologia przetwarzania w chmurze wciąż rośnie, ponieważ coraz więcej firm migruje do rozwiązań chmurowych. Oczekuje się, że do 2022 r. Globalny rynek komputerowy osiągnie 6,72 mld USD. Jak na każdym rozwijającym się rynku, stworzy to różne miejsca pracy, głównie dla inżynierów oprogramowania. Odnośnie edge computing pisaliśmy już na naszym blogu, zapraszamy do lektury.

 

 

5. Rzeczywistość wirtualna i rzeczywistość rozszerzona

 

Rzeczywistość wirtualna (VR) zanurza użytkownika w wirtualnym środowisku, a rzeczywistość rozszerzona (AR) pozwala zmienić obraz rzeczywistości. Chociaż do tej pory ta technologia była przede wszystkim używana do grania, zaczęto ją również wykorzystywać do szkolenia, podobnie jak w VirtualShip, oprogramowaniu symulacyjnym  używanym do szkolenia kapitanów statków marynarki wojennej USA, armii i straży przybrzeżnej. Popularny Pokemon Go jest przykładem AR.

Zarówno VR, jak i AR mają ogromny potencjał w szkoleniu, rozrywce, edukacji, marketingu, a nawet rehabilitacji po kontuzji. Każdy z nich może być wykorzystywany do szkolenia lekarzy w zakresie operacji, oferowania odwiedzającym muzeum głębszych wrażeń, ulepszania parków rozrywki, a nawet ulepszania marketingu, tak jak w przypadku genialnej reklamy Pepsi Max na przystanku autobusowym.

Na rynku VR są główni gracze tacy jak Google, Samsung i Oculus ale powstaje mnóstwo startupów, które będą zatrudniać, a popyt na specjalistów z umiejętnościami VR i AR tylko rośnie. Rozpoczęcie pracy w VR nie wymaga dużej wiedzy specjalistycznej. Podstawowe umiejętności programowania i wybiegające w przyszłość nastawienie mogą znaleźć pracę, chociaż inni pracodawcy będą poszukiwać optyki jako zestawu umiejętności i inżynierów sprzętu.

blockchain

 

6. Blockchain

 

Chociaż większość ludzi myśli o technologii blockchain w odniesieniu do kryptowalut, takich jak Bitcoin, technologia blockchain oferuje bezpieczeństwo, które jest przydatne na wiele innych sposobów. Mówiąc najprościej, blockchain można opisać jako dane, które można tylko dodawać, nie odbierać ani zmieniać. Stąd termin „łańcuch”, ponieważ tworzysz łańcuch danych. Brak możliwości zmiany poprzednich bloków sprawia, że ​​ta technologia jest, aż tak bezpieczna. Ponadto łańcuchy bloków są oparte na konsensusie, więc żaden podmiot nie może przejąć kontroli nad danymi. Dzięki Blockchain nie potrzebujesz zaufanej strony trzeciej do nadzorowania lub sprawdzania poprawności transakcji.

Wiele branż angażuje i wdraża blockchain, a wraz ze wzrostem wykorzystania technologii blockchain rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. Pod tym względem jesteśmy już w tyle. Według Techcrunch.com, zadania związane z blockchain są drugą najszybciej rosnącą kategorią zadań, z 14 ofertami pracy dla każdego dewelopera blockchain. Deweloper blockchain specjalizuje się w opracowywaniu i wdrażaniu architektury i rozwiązań z wykorzystaniem technologii blockchain. Średnia roczna pensja programisty blockchain wynosi 130 000 USD. Jeśli interesujesz się Blockchain i jego aplikacjami i chcesz zrobić karierę w tej szybko rozwijającej się branży, to jest właściwy czas, aby nauczyć się Blockchain i przygotować się na ekscytującą przyszłość.

 

internet rzeczy

 

7. Internet przedmiotów (IoT)

 

Obecnie powstaje wiele „rzeczy” z łącznością WiFi, co oznacza, że ​​można je połączyć z Internetem – i ze sobą nawzajem. Stąd właśnie nazwa Internet Rzeczy. Internet Rzeczy to przyszłość, która umożliwiła już podłączenie sprzętu AGD, samochodów i wielu innych urządzeń do sieci oraz wymianę ich danych przez Internet. Co prawda jesteśmy dopiero na początkowych etapach tejże technologii, jednakże liczba urządzeń IoT osiągnęła 8,4 miliarda już w 2017 r. Oczekuje się, że do 2020 r. Osiągnie już wynik 30 miliardów.

Jako konsumenci już korzystamy z IoT. Możemy zdalnie zamknąć drzwi, jeśli zapomnimy wychodząc do pracy. A w drodze powrotnej do domu możemy przez aplikację w telefonie włączyć już piekarnik do nagrzania. Oczywiście wszystko to podczas śledzenia naszej kondycji na Fitbits i witania się z Lyftem. Internet przedmiotów może zapewnić większe bezpieczeństwo, wydajność i podejmowanie decyzji dla przedsiębiorstw, gdy dane są odpowiednio gromadzone i analizowane. Może umożliwiać konserwację predykcyjną, przyspieszać opiekę medyczną, poprawiać obsługę klienta i oferować korzyści, których jeszcze sobie nie wyobrażaliśmy.

Jednak pomimo tego dobrodziejstwa przy opracowywaniu i przyjmowaniu Internetu Rzeczy eksperci twierdzą, że zbyt mało specjalistów IT jest szkolonych do zadań związanych z tą technologią. Artykuł w ITProToday mówi, że potrzebujemy 200 000 dodatkowych pracowników IT, którzy nie są jeszcze w przygotowaniu, i że w badaniu inżynierów stwierdzono, że 25,7% uważa, że ​​niewystarczające umiejętności są największą przeszkodą w rozwoju branży. Dla kogoś, kto jest zainteresowany karierą w IoT, oznacza to łatwe wejście w grę (jeśli masz motywację), z szeregiem opcji na początek. Potrzebne umiejętności obejmują bezpieczeństwo Internetu Rzeczy, wiedzę w zakresie przetwarzania w chmurze, analizę danych, automatyzację, zrozumienie systemów wbudowanych, znajomość urządzeń, by wymienić tylko kilka. W końcu jest to Internet przedmiotów, a te rzeczy są liczne i zróżnicowane, co oznacza, że ​​potrzebne są równie zróżnicowane umiejętności.

Opinie na temat Internetu Rzeczy są podzielone. Politycy wyrażają duży optymizm, za to naukowcy i badacze wręcz przeciwnie. Dowiedz się dlaczego z artykułu Technologia 5G w Polsce i na świecie.

 

 

cyberbezpieczeństwo

8. Cyberbezpieczeństwo

 

Cyberbezpieczeństwo może nie wydawać się nową technologią, biorąc pod uwagę, że istnieje już od jakiegoś czasu, ale ewoluuje równie gwałtownie. Po części dlatego, że ciągle pojawiają się nowe zagrożenia. Złośliwi hakerzy, którzy próbują nielegalnie uzyskać dostęp do danych, szukają sposobów na przetrwanie nawet najtrudniejszych środków bezpieczeństwa. Dzieje się tak częściowo dlatego, że nowe technologie są dostosowywane w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Tak długo, jak będziemy mieć hakerów, będziemy mieli cyberbezpieczeństwo jako nową technologię, ponieważ będzie stale ewoluować, aby bronić się przed tymi hakerami.

Jako dowód na duże zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie, liczba miejsc pracy związanych z cyberbezpieczeństwem rośnie trzy razy szybciej niż w przypadku innych stanowisk technicznych. Jednak nie jesteśmy w stanie wypełnić tych wolnych stanowisk. W rezultacie przewiduje się, że do 2021 r. Będziemy mieli 3,5 miliona wolnych miejsc czekających na pracowników.

Wiele zadań związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym przynosi sześciocyfrowe dochody, a role mogą być różne: od etycznego hakera, inżyniera bezpieczeństwa po dyrektora ds. Bezpieczeństwa, oferując obiecującą ścieżkę kariery dla kogoś, kto chce się w tej dziedzinie utrzymać.

 

darmowy monitoring it

 

PODSUMOWANIE

 

Chociaż technologie cały czas się rozwijają i zmieniają, na pewno możemy zauważyć stały element: jest tutaj duży potencjał na dobrą karierę. Jak widać, mamy 8 trendów technologicznych z obiecującą przyszłością. A cała ósemka cierpi na niedobór wykwalifikowanych pracowników, co może oznaczać, że teraz właśnie jest dobry czas na zaplanowanie swojej kariery zawodowej. Tak czy owak, technologia, która rośnie przed nami stwarza ogromne możliwości. Małymi, ale żwawymi kroczkami wkraczamy do nowej ery, która może przerosnąć nasze najśmielsze (oby nie te najbardziej pesymistyczne) oczekiwania.

 

 

Nowe technologie 8 najważniejszych trendów technologicznych w 2020 r