Nie będzie żadnym odkryciem jeśli napiszemy, że użytkownicy pobierają z sieci coraz więcej danych. Przesyłają też nie mało. Z każdym rokiem statystyki pokazują, jak dużo danych generują i przetwarzają systemy IT. Szacuje się, że w najbliższych latach ruch generowany przez urządzenia mobilne wzrośnie czterokrotnie, a transfer danych związany z video czy grami online, nawet pięciokrotnie. To z kolei przekłada się na wzrost potrzeby na szybkie, lokalne przetwarzanie danych na brzegu sieci (edge computing).
W dzisiejszym wpisie opowiemy czym jest edge computing, jakie ma wady, zalety, oraz czy ma szansę zastąpić obecnie funkcjonujące rozwiązania. Zapraszamy.
Edge computing – co to jest?
W początkowym okresie rozwoju systemów IT przetwarzanie danych odbywało się w komputerach mainframe. Potem zostało przeniesione do komputerów osobistych, by po jakimś czasie wylądowało w chmurze (cloud computing). Można powiedzieć, że edge computing to kolejny etap tej ewolucji i powrót do architektury rozproszonej. Na czym to polega?
Edge computing to koncepcja, która pojawiła się już kilka lat temu i mówiąc najprościej, opiera się na idei przetwarzania, jak również przechowywania danych przez urządzenia końcowe. Przez mikrocentra danych działające w ich pobliżu, czyli na brzegu sieci. Wspomniane mikrocentra lokalnie przetwarzają i / lub przechowują dane, a następnie przesyłają je do centralnej bazy danych działającej w chmurze lub firmowym centrum danych.
Edge computing jest stylem architektonicznym dla rozproszonych systemów informatycznych. W swoich założeniach przypomina on trochę bardzo popularny kiedyś styl klient-serwer. Takie rozwiązanie wpływa nie tylko na obniżenie wolumenu przesyłanych danych, co ma bezpośredni wpływ na przepustowość łącz, oraz czas odpowiedzi. Ma też duże znaczenie dla bezpieczeństwa IT. W tym modelu występuje dodatkowa warstwa mini centrów przetwarzania danych, tzw cloudlety, których zadaniem jest zbieranie danych z urządzeń lokalnych oraz ich wstępne przetwarzanie. Następnie przesyłane są tylko dane zredagowane, statystyczne, wartościowe z punktu widzenia dalszej analizy lub dotyczące ważnych sytuacji wymagających określonej reakcji ze strony systemu centralnego. Jeśli zakres przetwarzania danych realizowany w cloudlecie jest wystarczający, nie ma konieczności przesyłania ich do centralnego systemu. To akurat jest elastyczne. Nie jest bowiem do końca określone, czy przetwarzanie danych powinno odbywać się bezpośrednio w urządzeniach, które generują i wykorzystują dane, czy też wyłącznie w cloudletach, a następnie w systemie centralnym. Jakie mocne i słabe strony ma edge computing w związku z tym?
Edge computing – plusy i minusy rozwiązania
Edge computing, tak jak większość nowych technologii i rozwiązań IT posiada mocne i słabsze strony. Jedną z podstawowych zalet, tak jak już wspomnieliśmy, jest obniżenie wymagać dotyczących przepustowości łącz internetowych. Poza tym to forma uniezależnienia się od internetu, co finalnie sprawia, że model edge computing będzie sprawdzał się w miejsca gdzie dostęp do sieci jest utrudniony. Albo pojawia się ryzyko częstych awarii.
Przeniesienie przetwarzania danych bliżej miejsca ich powstawania, bliżej urządzenia, obniża ryzyko przestojów spowodowanych przez awarie łącz internetowych. Kolejnym atutem jest obniżenie wymagań dotyczących mocy obliczeniowej w systemie centralnym. W zamian za to możliwe jest wykorzystanie wielu, tanich mini-centrów przetwarzania danych. To z kolei będzie pozytywnie wpływać na optymalizację kosztów sprzętu niezbędnego do uruchomienia i eksploatacji systemu. A to stanowi kolejny argument na tak. Dla wielu firm, bardzo ważny.
Niektóre aplikacje do wydajnego działania wymagają małych opóźnień, np. systemy instytucji finansowych lub przemysłowe systemy produkcyjne. Dla takich firm ograniczenie generowanych i przesyłanych danych będzie niezwykle korzystne. Podobnie jak w nowych projektach technologicznych, takich jak inteligentne samochody, drony, roboty, których reakcja na rejestrowane zdarzenia musi być natychmiastowa. Duże korzyści z edge computing odczuje też branża telekomunikacyjna. Dlaczego? Operatorzy wdrażający 5G mogą na przykład instalować bezpośrednio w stacjach bazowych lub w sąsiedztwie wież telekomunikacyjnych mikrocentra danych, które usprawnią procesy przetwarzania itp.
Edge computing pozwala też na łatwiejsze dostosowanie przetwarzania do regulacji w ochronie danych osobowych. RODO wprowadziło szereg zasad, które wymagają odpowiednich rozwiązań IT, a model edge computing umożliwia i ułatwia ich realizację. Głównie dlatego, że dane znajdują się na krawędzi internetu, nie opuszczają „bezpiecznej strefy” i łatwiej je kontrolować. Co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku danych poufnych.
Trzeba jednak spojrzeć na to obiektywnie. To rozwiązanie ma też pewne wady, których nie można przemilczeć. Istotnym mankamentem jest z pewnością problem w integracji modelu edge z systemami zewnętrznych dostawców. W przypadku cloud computing, mamy do czynienia z czystą formą SaaS, gdzie klient kupuje po prostu usługę. W przypadku edge computing konieczne jest wprowadzenie dodatkowej warstwy dla przetwarzania danych zlokalizowanej w sieci klienta. To może powodować pewne zamieszanie i problemy natury prawnej. To też spore wyzwanie organizacyjne. Wdrażając model edge computing wzrasta poziom skomplikowania systemu, co oczywiście wpływa na konieczność dodatkowych obowiązków konserwujących, a nawet wzrost kosztów związanych z utrzymaniem systemu.
Oczywiście wiele zależy od umiejętnego wykorzystania tej technologii w konkretnym przypadku i danym środowisku. Niektóre problemy nie wystąpią w jednej firmie, za to w drugiej mogą generować przeszkody, które będą trudne do przeskoczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że edge computing ma ogromny potencjał. Przy odpowiednim podejściu i implementacji uzupełnia i rozszerza możliwości. Dlatego tak ważne jest dopasowanie konkretnych usług i rozwiązań IT do indywidualnych cech i potrzeb biznesowych. W innym przypadku nowe technologie nigdy nie będą spełniać pokładanych w nich oczekiwań. Jeśli szukacie wsparcia w tym zakresie, skontaktujcie się z nami, chętnie podpowiemy i doradzimy czy i jak można wykorzystać edge computing w Waszej firmie.