Od kilkunastu lat z powodzeniem pomagamy firmom zarządzać infrastrukturą IT, zabezpieczamy ich dane, optymalizujemy procesy, monitorujemy, wdrażamy nowe technologie i dedykowane rozwiązania. Outsourcing IT i usługi informatyczne dla firm to trzon naszej działalności, natomiast cały czas staramy się ją rozwijać i poszerzać.

Efektem tego jest całkiem nowa usługa – Inteligentny Dom, którą kierujemy tym razem również do klientów indywidualnych i wszystkich którzy chcą mieszkać bezpieczniej, wygodniej i nowocześniej. Co dokładnie kryje się pod tym opisem i pojęciem? Na czym polega usługa i instalacja? Ile kosztuje? Jakie daje możliwości i korzyści? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

 

Czym jest Inteligentny Dom?

 

Wbrew pierwszym skojarzeniom, inteligentny dom (z ang. Smart Home) to nie taki, w którym czyta się książki i dyskutuje o ludzkiej egzystencji 😉 Inteligentny dom to inaczej mówiąc nowoczesna przestrzeń, która jest użytkowana i zarządzana w inteligentny sposób. To zbiorcza nazwa dla systemów i urządzeń do automatyki domowej. Opiera się na idei połączenia wszystkich kluczowych urządzeń (czynności) domowych w jednym, zintegrowanym systemie, którym można wygodnie zarządzać.

 

Inteligentny dom to taki, z którym możesz się komunikować bez wzywania egzorcysty

 

Zauważ, mimo iż na co dzień korzystamy z dobrodziejstw technologii w swoich domach, posiadamy płaskie telewizory, innowacyjne urządzenia AGD, nowoczesny i profesjonalny sprzęt, to nadal używamy go w dość tradycyjny sposób. Mało efektywny. Inteligentny dom to rozwiązanie, które wychodzi na przeciw potrzebom, których być może nie jesteś jeszcze świadom! Kontrolowanie oświetlenia i ogrzewania za pomocą smartfona? Imitowanie obecności? Wydawanie poleceń głosowych z pomocą Google Assistant? Obsługa zdalna urządzeń domowych przez Messengera? Automatycznie zwijane rolety o ustalonych godzinach? To tylko kilka przykładów i funkcjonalności, które w pierwszej chwili mogą być zaskakujące ale gdy przyjrzysz się im bliżej – zrozumiesz i zapragniesz mieć je w swoim domu.

 

Podstawą Inteligentnego domu jest tzw. Internet Rzeczy (z ang. Internet of Things) czyli koncepcja przedmiotów połączonych w sieć, które mogą się komunikować między sobą i z którymi komunikować mogą się użytkownicy.

 

Systemy inteligentnego domu można podzielić na przewodowe (czyli okablowanie, switche, stacje NAS) oraz bezprzewodowe (czyli WI-FI, albo Bluetooth). Jeśli dopiero budujesz dom, pomysł z systemem przewodowym może się sprawdzić. Polecamy jednak bardziej elastyczne i perspektywiczne rozwiązanie, czyli instalację systemu bezprzewodowego. Jest mniej inwazyjny (nie wymaga naruszania ścian), bardziej estetyczny (brak okablowania) i zdecydowanie bardziej praktyczny. Można dowolnie i w łatwy sposób go modyfikować i transportować. Od rodzaju instalacji, ważniejsze wydaje się jednak, jakie dokładnie ma praktyczne zastosowanie i możliwości.

 

Inteligentny dom – możliwości i korzyści

 

W tej części przybliżymy Wam najważniejsze funkcjonalności systemu Inteligentny Dom. To elastyczne rozwiązanie, które można dostosować do własnych, indywidualnych potrzeb, oczekiwań, przyzwyczajeń, stylu życia. Dzięki temu każdy system może posiadać inną automatykę i poszczególne funkcje. Jedno pozostaje jednak niezmienne, inteligentny dom podnosi poziom bezpieczeństwa i komfortu, a dodatkowo pomaga zaoszczędzić i być bardziej EKO.

Systemy inteligentnego domu powstały po to, by użytkownikom ułatwić życie – i zaprojektowane są tak, by rzeczywiście tak było. Aby lepiej to zrozumieć podsumujemy teraz najważniejsze moduły Smart Home.

 

Inteligentne oświetlenie

 

To jeden z podstawowych modułów w Inteligentnym Domu. Dzięki niemu w wygodny sposób zyskujesz zdalną kontrolę nad całym oświetleniem. Możesz go nie tylko na bieżąco dostosowywać do potrzeb ale też ustalić pewne automatyczne procesy, które będą zachodzić nawet gdy nie ma Cię w domu. Na przykład podczas dłuższej nieobecności żarówki mogą włączać się i wyłączać, w określonej kolejności, w określonych porach i pomieszczeniach. Imitując w ten sposób Twoją obecność, gdy Ty w tym czasie będziesz w delegacji albo na wakacjach z rodziną. Jeśli nie odstraszy to włamywaczy i złodziei, można ustawić opcję, w której w przypadku uzbrojenia się alarmu, zgasną na stałe wszystkie światła w domu. Jakie jeszcze są dostępne możliwości i funkcje?

 

Najważniejsze funkcje inteligentnego oświetlenia:

  • głosowa kontrola oświetlenia
  • swobodne regulowanie rodzaju i intensywności światła
  • specjalne tryby oświetlenia w zależności od nastroju i obowiązków (np. Tryb Focus, wspomagający naukę i skupienie)
  • kontrola światła przy pomocy aplikacji mobilnej
  • automatyczne włączanie i wyłączanie się światła
  • światło podążające za domownikiem (czujniki)
  • symulacja obecności
  • wdrożenie własnych automatycznych reguł (np. gdy włączysz TV, światła same się przyciemniają)
  • dodatkowe funkcje dla dzieci (np. Anty Potwór – jednym przyciskiem dziecko może włączyć w pokoju uspokajającą muzykę i światło)
  • kontrola oświetlenia nie tylko w domu ale też w ogrodzie
  • specjalne tryby awaryjne

 

Konsultacje i instalacje inteligentnego domu

 

Inteligentna ochrona domu

 

Twój dom, wszystkie osoby i rzeczy które się w nim znajdują, w końcu mogą być skutecznie chronione. Przed czym? Choćby przed pożarem. Zapomniałeś o żelazku albo o pieczeni w piekarniku? Czujnik dymu, wyśle Ci powiadomienie zanim dojdzie do tragedii, a oświetlenie w domu zmieni barwę na czerwoną. Dodatkowe czujniki powiadomią Cię dodatkowo o wysokim stężeniu tlenku węgla, jednocześnie otwierając okna i uruchamiając wentylację.

Podobnie w przypadku zalania. Po jego wykryciu system automatycznie zareaguje, nawet jeśli nie ma Cię w domu. Przede wszystkim zamknie zawory, dzięki czemu unikniesz większych zniszczeń i problemów. System inteligentnego domu chroni także od groźnych zjawisk atmosferycznych. Gdy czujniki wyczują opady gradu – rolety zewnętrzne automatycznie się zamkną, a gdy poziom wilgotności w domu przekroczy ustalony poziom – automatycznie uruchomi się wentylacja.

Inteligentny dom to też większa ochrona przed włamaniami i kradzieżami. Powiedzenie „mój dom, moja twierdza” jeszcze nigdy nie były tak trafne. Czujnik ruchu zintegrowany z systemem monitoringu, gdy tylko wykryje niepokojące zjawisko wyśle do Ciebie powiadomienie z nagraniem. Podobną informację może też otrzymać zaufany sąsiad, który miał mieć oko na Twój dom podczas Twojej nieobecności. Na jakie jeszcze funkcje ochronne możesz liczyć?

 

Najważniejsze funkcje inteligentnej ochrony:

  • system automatycznie reaguje na zmiany w otoczeniu i awarie
  • zintegrowane funkcje ochronne
  • wygodna i sprawna obsługa mobilna z dowolnego miejsca
  • system ostrzeżeń i powiadomień
  • inteligentny system przeciwpożarowy
  • czujniki dymu, wilgotności, zanieczyszczeń, czadu, tlenku węgla itd.
  • oczyszczacz powietrza
  • automatyczne wykrywanie usterek
  • łatwy, zdalny dostęp i zarządzanie monitoringiem
  • zdalne odłączanie urządzeń od prądu
  • alarm jednym kliknięciem
  • czujniki ruchu + powiadomienia
  • zdalne otwieranie i zamykanie drzwi
  • unikalny PIN umożliwiający wejście na posesję upoważnionym osobom (intercom powiadomi Cię o ich obecności)
  • kamery IP
  • w przypadku włamania: syrena, światła ostrzegawcze, powiadomienie i nagranie przesłane do chmury.

 

Inteligentna brama i rolety

 

Ten moduł (jak wszystkie inne) łączy się z pozostałymi, dzięki czemu ma duże znaczenie zarówno jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, jak też wygodę użytkowania. Pozwala na znacznie więcej niż zdalne sterowanie bramą i roletami. Daje możliwość ustawienia automatycznych reguł, jak na przykład podniesienie rolet o określonej godzinie (np. rano, tuż przed budzikiem), czy automatyczne zamykanie bramy po określonym czasie od wyjazdu. Co więcej, system samodzielnie dostosuje się do zmian atmosferycznych. Bazując na prognozach pogody, w razie potrzeby, okna i rolety zostaną automatycznie zamknięte.

 

Najważniejsze funkcje inteligentnego systemu bram i rolet:

  • sterowanie mobilne, głosowe, gestem
  • automatyczne otwieranie i zamykanie okien (np. otwieranie w przypadku wysokiego stężenia dwutlenku węgla lub czadu, automatyczne zamykanie okien w przypadku wysokiego zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz)
  • automatyczne zamknięcie i zabezpieczenie domu przy uzbrojeniu alarmu

 

Inteligentny sprzęt i multimedia

 

Wszystkie sprzęty domowe zintegrowane i komunikujące się między sobą w ramach jednego systemu! To coś więcej niż bajer, to wejście w zupełni inny wymiar funkcjonalności. To też zupełnie nowa jakość w kwestii oszczędzania i bezpieczeństwa. A wszystko wygodnie i sprawnie zarządzane przez telefon.

 

Wybrane możliwości i funkcjonalność:

  • zdalne sterowanie sprzętem AGD ( głosowe, aplikacja)
  • reguły skonfigurowane do Twoich potrzeb (np. włączanie ulubionej muzyki przy wejściu do domu lub danego pokoju)
  • samodzielne włączanie sprzętu zgodnie z ustalonym harmonogramem (np. automatyczne włączenie się TV w porze ulubionego serialu)
  • system informowania o włączonym sprzęcie (np. gdy dziecko gra na konsoli dłużej niż 2 godziny)
  • pranie, odkurzanie, zmywanie na komendę (połączone z systemem powiadomień)
  • system oszczędzania energii
  • dwukierunkowe mikrofony umożliwiające swobodną komunikację z domownikami nawet podczas nieobecności
  • inteligentne gniazdka (Smart Plug)
  • inteligentne nagłośnienie, multiroom (czyli sieć połączonych ze sobą głośników, które mogą na przykład odtwarzać muzykę w pomieszczeniu, w którym znajduje się użytkownik, a gdy zmieni on swoje miejsce przebywania, muzyka pójdzie tam razem z nim).
  • inteligentny asystent domowy (np. Google Home)

 

Na dobry nastrój

 

Inteligentny dom to taki, w którym w końcu możesz znaleźć chwilę dla siebie. Który możesz dostosować do swojego nastroju i okoliczności. W prosty sposób zmienisz jego charakter, w zależności od tego czy potrzebujesz się zrelaksować, wyciszyć, czy też planujesz imprezę ze znajomymi.

 

Inteligentny i nastrojowy dom:

  • zdalne sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, muzyką
  • gotowe scenariusze i sceny w zależności od sytuacji (np. romantyczna kolacja, mecz z kolegami, impreza dla dzieci itd.)
  • czujniki nie tylko przy drzwiach wejściowych – mogą być na lodówce albo przy barku 😉
  • bieżące informacje o pogodzie i komunikaty ostrzegawcze
  • specjalne tryby relaksacyjne dla dzieci i dorosłych
  • automatyczne uruchomienie kominka, muzyki itd.

 

Jak to wszystko działa w praktyce? Zabawna reklama jednego z wiodących producentów systemów do automatyki domowej, rzuca nieco więcej światła na to jak wygląda codzienne korzystanie z inteligentnego domu 🙂

 

 

Inteligentny dom – cena

 

Przechodzimy do jednej z ważniejszych kwestii, czyli do ceny. Patrząc na mnogość sprzętu, opcji, możliwości można pomyśleć, że inteligentny dom jest raczej nieosiągalny dla zwykłego śmiertelnika. Tymczasem koszty instalacji i sprzętu wcale nie muszą być wysokie. Najprostsze rozwiązania smart – mogą się zamknąć w kwocie nawet kilkuset złotych. Wiele zależy w tym przypadku od wyboru i instalacji poszczególnych modułów. Nie ma konieczność instalacji wszystkich na raz, można zrobić to stopniowo z czasem uzupełniając system o nowe elementy.

Cena podstawowych zestawów, z niezbędnym sprzętem, oprogramowaniem, instalacją kosztuje kilka tysięcy złotych (dla przykładu: 150-300 zł / m2). Kompleksowe wdrożenie, wykorzystujące większe możliwości – kilkanaście tysięcy złotych (dla przykładu 300-500 zł/m2). Warto mieć jednak świadomość, że niezależnie do ostatecznej kwocie na rachunku, to inwestycja która zawsze się zwraca. Zwłaszcza gdy weźmiemy po uwagę jak łatwo się oszczędza korzystając z tego rodzaju inteligentnych systemów (nie tylko na rachunkach za prąd!).

Z doświadczenia wiemy, że próby wyceny usług bez znajomości podstawowych informacji dotyczących domu i przede wszystkim Waszych oczekiwań, po prostu się nie sprawdza. Jeśli chcecie sprawdzić ile dokładnie będzie kosztowała Was taka usługa – skontaktujcie się z nami. Po otrzymaniu niezbędnych danych, przygotujemy darmową wycenę, konkretną propozycję i będziemy mogli porozmawiać o detalach.

 

Inteligentna firma

 

Tak jak wspomnieliśmy na samym początku, instalacja Inteligentnego Domu to usługa, którą kierujemy głównie dla klientów indywidualnych. Nie oznacza to jednak, że nie można ich z powodzeniem wdrożyć w Twojej firmie (zwłaszcza, że dla wielu przedsiębiorców jest drugim domem). Finalnie chodzi o unowocześnienie przestrzeni w której żyjemy, a opisane dziś możliwości i funkcje z powodzeniem sprawdzają się w warunkach biznesowych. Coraz więcej przedsiębiorców przekonuje się o tym jak wiele korzyści przyniesie taka inteligentna firma.

Zdalny dostęp do monitoringu w firmie, automatyczne otwieranie biura (np. rolety, brama) o danej godzinie, automatyczne wyłączanie świateł i uzbrajanie alarmu po zakończeniu pracy, wygodne regulowanie wentylacją, klimatyzacją, oświetleniem. Możliwość zdalnego wpuszczania kurierów i ekipy sprzątającej na teren firmy, gdy nikogo nie ma w biurze. Integracje systemu z Google Assistant, Messengerem, z chumrą, z Alexą (Amazon). To wszystko to tylko kilka wybranych przykładów.

 

Instalacja systemu do automatyki przestrzeni biznesowej to duży krok w stronę nowoczesnej firmy, którą możesz jeszcze efektywniej i wygodniej zarządzać. To zwiększona ochrona i bezpieczeństwo Twojego biznesu oraz elastyczne rozwiązania, które będą nadążać za rozwojem Twojej działalności!

 

Wdrożenia inteligentnych rozwiązań w domu i firmie

 

Inteligentne systemy do automatyki domu i biura stają się coraz bardziej popularne. To sprzyja rozwojowi branży – aktualne rozwiązania i systemy są cały czas udoskonalane. Dodawane są nowe funkcjonalności i integracje. Coraz więcej osób dostrzega korzyści z posiadania Inteligentnego Domu. Nie ma się czemu dziwić. Nowoczesne technologie zmieniły nasze życie na lepsze. Dzięki nim, możemy zautomatyzować wiele codziennych czynności, ciesząc się pełnią życia. Inteligentne sterowanie domem stało się dostępne niemal dla każdego. Bez względu na to, czy mieszkasz w starym czy nowym budownictwie, czy też dopiero planujesz budowę własnego domu.

Inteligentne domy i biura to innowacyjne podejście do zarządzania przestrzenią, które w dodatku jest intuicyjne i które można dowolnie spersonalizować. Z jednej strony masz wszystko pod kontrolą, z drugiej strony wszystko będzie świetnie funkcjonować nawet bez Twojego udziału – automatycznie, w ustalony i zaprogramowany sposób.

Jeśli po przeczytaniu dzisiejszego artykułu masz dodatkowe pytania, albo jesteś zainteresowany instalacją systemu u siebie w domu lub firmie – napisz do nas! Chętnie umówimy się na prezentację i porozmawiamy o szczegółach!

 

Nowe technologie Inteligentny dom – informacje i realizacja