W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie bez sieci. Korzystamy z nich niemal przy każdej czynności jaką wykonujemy. Niezależnie czy drukujesz dokument w biurze, wysyłasz maila, zamawiasz lunch z dowozem, a potem za ten lunch płacisz. Cały wirtualny świat jest już w zasadzie siecią, to podstawa do świadczenia wszelkiego rodzaju usług, jak również do korzystania z nich. Sieci komputerowe mogą odnosić się zarówno do małej ilości urządzeń, jak też łączyć miliony użytkowników rozsianych po całym świecie. W dzisiejszym wpisie podsumowaliśmy podstawowe informacje na ten temat, ze szczególnym uwzględnieniem informacji na temat rodzajów sieci. Zapraszamy!

 

Co to jest sieć komputerowa?

 

Zacznijmy od podstawowych definicji. Sieci komputerowe to zbiory połączonych ze sobą komputerów, albo odwracając trochę sytuacje – połączenia sieciowe między komputerami, które umożliwiają swobodny i szybki transfer danych pomiędzy tymi komputerami. Transfer, czyli wymiana danych może następować w różny sposób. Wiele zależy od rodzaju sieci. Poszczególne typy sieci komputerowych dzielone są głównie ze względu na wielkość, co praktyce oznacza zasięg możliwych do wymiany danych pomiędzy poszczególnymi punktami (komputerami).

Po co tworzy się sieci komputerowe? Głównym celem sieci jest ułatwienie komunikacji między użytkownikami tej sieci. Dzięki temu użytkownicy niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajdują mogą swobodnie wymieniać między sobą poszczególne dane. Sieci komputerowe gwarantują możliwość korzystania ze wspólnych zasobów danych, jak również możliwość współtworzenia technicznych aspektów sieci. Sieci komputerowe znajdują się już chyba wszędzie – w firmach, szkołach, w zasadzie we wszystkich instytucjach i organizacjach. Rzadziej spotyka się sytuację, w której tworzy się sieć na potrzeby użytku domowego. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie 🙂 Wszystko zależy od Waszych potrzeb. To one stają się głównym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę projektując i zarządzając sieciami komputerowymi. Do wyboru mamy kilka rodzajów, które dzielimy z uwagi na charakterystykę funkcjonowania i ich zasięg.

 

Rodzaje sieci komputerowych

 

Tak jak wspomnieliśmy podstawowy podział na rodzaje sieci odbywa się ze względu na zasięg. Za najbardziej rozległy (ogólnoświatowy) rodzaj sieci komputerowej uznaje się Internet, dzięki któremu czytacie ten wpis. Były jednak czasy, w których prace nad Internetem dopiero raczkowały, a sieci komputerowe były już z powodzeniem wykorzystywane. Jakie rozróżniamy rodzaje sieci?

 

Rodzaje sieci komputerowych:

  • LAN
  • WLAN
  • PAN
  • CAN
  • MAN
  • WAN
  • SAN
  • PON
  • EPN
  • VPN

 

Powyższe skróty nie dla wszystkich będą równie jasne i oczywiste. Dlatego poniżej krótko podsumowaliśmy każdy rodzaj, aby lepiej zrozumieć różnice i podobieństwa między nimi. A na koniec dnia – lepiej je wykorzystywać.

 

sieci komputerowe

 

LAN – sieć lokalna

To jedna z najbardziej popularnych i najprostszych typów sieci komputerowych. Sieć LAN łączy grupy komputerów i urządzeń na krótkim, określonym dystansie. Można śmiało powiedzieć, że na długość kabla 🙂 Sieć LAN może być wydzielona zarówno fizycznie, jak i logicznie w ramach innej sieci. Sieć lokalna nadal jest popularna i często wykorzystywana np. w biurach, szkołach itd.

 

WLAN – bezprzewodowa sieć lokalna

Sieci WLAN w przeciwieństwie do sieci lokalnej LAN, korzystają z technologii sieci bezprzewodowej WiFi. Ten rodzaj sieci nie wymaga, aby urządzenia łączyły się za pomocą kabli. Standardową bezprzewodową sieć lokalną tworzy się za pomocą urządzeń, takich jak router / kontroler WLAN, karty sieciowe, bezprzewodowy punkt dostępu sieci WLAN i antena. Oprócz tego, za istotne uznaje się również elementy dodatkowe, bez których sieć bezprzewodowa WLAN miałaby trudności z funkcjonowaniem. Jest to na przykład WLAN router, kabel WLAN, router WLAN czy adapter sieci WLAN. Oczywiście nie bez znaczenia są również sterowniki.

Wśród schematów sieci WLAN wyróżnia się dwa najważniejsze typy – typologię gwiazdy i kraty. Sieć WLAN oparta o typologię gwiazdy bazuje na jednym centralnym punkcie dostępowym, który kieruje informację do innych węzłów. Poszczególne urządzenia komunikują się ze stacją centralną. Taki schemat pozwala na łączenie ze sobą dużej ilości urządzeń.

 

PAN – sieć osobista

To najmniejszy i najbardziej podstawowy rodzaj sieci. Powstał całkiem niedawno. Oznacza sieci o zasięgu do 10 metrów i odnoszące się do konkretnej osoby, która ich używa. Często obszar działania sieci PAN nazywa się po prostu przestrzenią osobistą, składająca się z modemu bezprzewodowego, komputera i dodatkowych urządzeń (np. telefon, drukarka), które są zarządzane przez jedną osobę. Tego typu sieci znajdują się zazwyczaj w małych biurach, działalnościach jednoosobowych. Są też zarządzane przez jedną osobę lub organizację z jednego urządzenia.

 

MAN – siec miejska

W przeciwieństwie do PAN i LAN tego rodzaju sieci są już znacznie większe i zawierają elementy choćby z obu wspomnianych typów sieci. MAN obejmują cały obszar geograficzny (zazwyczaj miasto). Sieci miejskie buduje się zazwyczaj z wykorzystaniem światłowodów. Budowane są tam, gdzie potrzebna jest szybka i pewna wymiana danych pomiędzy punktami, w ramach miejscowości, bez udziału stron trzecich.

W sieciach miejskich MAN wykorzystuje się takie urządzenia jak routery (świadczą wiele usług), przełączniki (switche), które zapewniają połączenia do przesyłania głosu, danych i transmisji wideo, jak również modemy, konwertery, serwery komunikacyjne.

 

WAN – sieć rozległa

Nieco bardziej skomplikowana niż sieć LAN, sieć WAN łączy komputery razem na wiekszych odległościach. Dzięki temu komputery i urządzenia mogą być zdalnie połączone ze sobą za pośrednictwem jednej dużej sieci. Mogą się komunikować nawet wtedy, gdy są oddalone od siebie o wiele kilometrów. Najlepszym przykładem sieci WAN jest Internet. Sieci WAN często korzystają z infrastruktury transmisyjnej udostępnianej przez dostawców, takich jak firmy telekomunikacyjne. Główne cechy sieci WAN to właśnie łączenie urządzeń rozmieszczonych na dużych obszarach geograficznych, korzystanie z usług operatorów telekomunikacyjnych i wykorzystywanie różnych odmian transmisji szeregowej.

 

SAN – Sieć pamięci masowej 

SAN to rodzaj sieci, za pomocą której dostęp do zasobów pamięci masowej odbywa się poprzez systemy komputerowe. Sieci SAN wykorzystywane są głównie w firmach. Do budowy ich używa się takich urządzeń jak: przełączniki SAN, karty Host Bus Adapter, macierze dyskowe lub biblioteki taśmowe. Budowane są z wykorzystaniem infrastruktury specjalnie zaprojektowanej do obsługi komunikacji w tej sieci, wykorzystując przeważnie kable światłowodowe.

W sieciach SAN wykorzystywany jest specjalny protokół danych transportowych o nazwie Fibre Channel. Transportuje on protokoły wyższej warstwy- najczęściej stosowany SCSI-3 oraz IP. Ale może darujemy Wam szczegóły techniczne 😉 Warto jednak wspomnieć, że sieci SAN dzielą się na mniejsze rodzaje:

  • Punkt-punkt
  • Pętla z arbitrażem
  • Pełna sieć

 

PON – Pasywna sieć optyczna

PON to sieć wykorzystująca światłowód jako medium transmisyjne, w której urządzenia aktywne mogą się znajdować jedynie w końcowych węzłach sieci (na przykład w serwerowni i u klienta końcowego). Zazwyczaj sieci PON charakteryzują się topologią typu punkt – wielopunkt, w której pasmo jest dzielone pomiędzy użytkowników, wykorzystując do tego technikę TDM (Time Division Multiplexing). Do rozdzielania sygnału używa się pasywnych spliterów optycznych (sprzęgaczy światłowodowych). Ten rodzaj sieci staje się coraz bardziej popularny ze względu na korzyści, które wynikają z niskich kosztów ich eksploatacji. Przede wszystkim ma na to wpływ brak urządzeń wymagających zasilania w szkielecie sieci.

 

Wirtualna sieć prywatna (VPN)

Rozszerzając sieć prywatną przez Internet, sieć VPN pozwala jej użytkownikom wysyłać i odbierać dane tak, jakby ich urządzenia były podłączone do sieci prywatnej – nawet jeśli nie są. Brzmi dziwnie? Niedawno pisaliśmy czym dokładniej jest VPN i jak można go wykorzystać – także zamiast powielać informacje, zajrzyjcie do wspomnianego wpisu 🙂

 

To tylko kilka najważniejszych informacji dla rozeznania. Gdy planujesz stworzyć sieć w firmie rozeznanie jednak nie wystarczy. Trzeba w temat wejść głębiej. W końcu podstawą niemal każdej infrastruktury informatycznej w niemal każdej firmie są sprawnie działające sieci komputerowe oraz serwerownie. W biznesie to od szybkiego i bezpiecznego przepływu informacji, będzie zależeć prawidłowe funkcjonowanie i rozwój firmy. Im większy biznes, większa firma, więcej urządzeń i użytkowników – tym większe potrzeby i bardziej rozbudowane sieci komputerowe. W takich sytuacjach, jeśli nie macie własnego specjalisty, konieczne będzie skorzystanie z usług zewnętrznej firmy (outsourcing)

 

darmowy monitoring informatyczny

 

Tworzenie i zarzadzanie siecią

 

Wspomnieliśmy jedynie o podstawowych informacjach, rodzajach sieci komputerowych, natomiast trzeba mieć świadomość, że one również składają się z poszczególnych elementów. Nawet najprostsza sieć, w swojej najskromniejszej formie będzie potrzebować dwóch komputerów z dostępem do protokołu TCP/IP i połączenia kablowego (np. kabel Ethernet). A im większa sieć, im większe potrzeby użytkowników, tym tych elementów będzie więcej. Tworzenie środowiska sieciowego w dużej firmie lub instytucji może okazać się dużym wyzwaniem. Organizacyjnym i logistycznym. Każdy rodzaj sieci generuje bowiem określone wymogi, tworzy pewne ryzyka, które musimy przewidzieć.

Tworząc sieć w swoim domu, zapewne nie będziecie potrzebować większego wsparcia. A jeśli nawet pojawi się jakiś problem, jest duża szansa, że uda się go rozwiązać z pomocą konsultanta telefonicznego. Trochę inaczej wygląda to w firmie, gdzie nie tylko jakość połączenia będzie miała znaczenie, nie tylko zakres sieci ale jej bezpieczeństwo. Wdrożenie sieci komputerowych lepiej przekazać komuś, kto ma w tym doświadczenie. Dlatego też zachęcamy do skorzystania z naszych usług informatycznych, które mogą mieć charakter stałej współpracy outsourcingowej albo pojedynczego zlecenia. Jakie są przykładowe usługi informatyczne związane z siecią, z których możecie skorzystać?

 

Przykładowe usługi związane z sieciami komputerowymi

 

  • Wdrożenia sieci przewodowej (LAN) i bezprzewodowej (WI-FI), administracja i konfiguracja
  • Okablowanie – projekt i wykonanie
  • Administracja i konfiguracja wszystkich rodzajów sieci
  • Projektowanie i wyposażenie serwerowni
  • Instalacja i konfiguracja telefonii internetowej VOIP opartej na centrali Asterisk lub Microsoft Lync
  • Wdrożenia systemowe i VMware
  • Monitoring sieci
  • Rozbudowa i rozwój sieci

 

Sieci komputerowe wdrażamy od podstaw, zaczynając od strukturalnego położenia kabli, a kończąc na zaawansowanej konfiguracji urządzeń sieciowych. Nasze rozwiązania opieramy na niezawodnych urządzeniach renomowanych firm, między innymi: CISCO, DELL, D-LINK, HP, Broadcom, INTEL, KRONE, LEGRAND, MOLEX itd.

Nasi specjaliści z powodzeniem zajmują się również budową oraz obsługą firmowej serwerowni. Posiadamy doświadczenie w projektowaniu klimatyzowanych pomieszczeń serwerowych w organizacjach większych i mniejszych. Administrujemy zarówno fizycznymi serwerami jak i rozwiązaniami z dziedziny wirtualizacji: Hyper-V, VMware, Citrix itp. Nasza oferta zawiera opiekę nad serwerami: aplikacyjnymi, FTP, WWW, baz danych, pocztowymi, portali wewnętrznych oraz backupu. Zapewniamy zarówno narzędzia, stałą opiekę informatyczną i monitoring, jak również możliwość rozwijania sieci wraz z rozwijającym się biznesem.

Jeśli możemy Wam jakoś pomóc (nie tylko w kontekście sieci komputerowych) – napiszcie do nas lub zadzwońcie i porozmawiajmy o szczegółach!

Poradniki Rodzaje sieci komputerowych