Technologie informatyczne stały się integralnym elementem każdego przedsiębiorstwa, a ich obecność to już od lat standard, do którego wszyscy się przyzwyczailiśmy. Nie jest też żadną tajemnicą, że właściwie wdrożona infrastruktura IT przynosi liczne korzyści, zwłaszcza biznesowe. To w wielu przypadkach fundament i jeden z głównych czynników przekładający się na działalność i funkcjonowanie firmy. Niezależnie od branży. Dlaczego? Niezawodne i dobrze zintegrowane rozwiązania IT gwarantują bezpieczeństwo danych, zwiększoną efektywność pracy oraz przewagę konkurencyjną. To niezbędnik niemal każdej nowoczesnej firmy, dlatego też podsumujemy go w dzisiejszym wpisie.

 

Infrastruktura informatyczna, czyli co?

 

Czym jest infrastruktura informatyczna?. Mówiąc najprościej, to zbiór sprzętu komputerowego i oprogramowania, które współpracują ze sobą w danym środowisku. Sprzęt, czyli hardware, nie może być w pełni funkcjonalny bez oprogramowania, zwanego software’em, i odwrotnie. Prawidłowo dobrane oprogramowanie zarządzające sprzętem, zasobami fizycznymi i aplikacjami, stanowi podstawę zaawansowanych systemów informatycznych. A dzięki harmonijnej współpracy sprzętu i oprogramowania, całe środowisko działa efektywnie, umożliwiając obsługę, testowanie, rozwój oraz monitorowanie usług IT, a także poszczególnych procesów w firmie. Od strony oprogramowania, kluczowymi elementami infrastruktury są: system operacyjny, serwer www, systemy wewnętrzne takie jak CRM, CMS i ERP. Natomiast zasoby sprzętowe obejmują: serwerownie, centra przetwarzania danych, routery, komputery osobiste, koncentratory, przełączniki itd.

 

Planowanie infrastruktury IT w organizacji powinno rozpocząć się od decyzji dotyczącej jej rodzaju. Wyróżniamy dwa główne typy infrastruktury: tradycyjną i chmurową. Tradycyjna infrastruktura IT idealnie nadaje się jako centrum przetwarzania danych dla konkretnego przedsiębiorstwa, które będzie gromadzić i udostępniać dane biznesowe. Wymaga jednak specjalnej przestrzeni. Konieczne jest również stałe zarządzanie, konserwacja i inwestycja w dodatkowe urządzenia i wyposażenie serwerowni. Taka infrastruktura jest często obecna w większych firmach. Podobnie z resztą jak infrastruktura chmurowa, która działa na podobnej zasadzie jak tradycyjna. Nie wymaga jednak wyodrębniania specjalnej przestrzeni, wystarczy wykupienie określonej przestrzeni na dane u dostawcy usług chmurowych. Użytkownicy mają dostęp do danych w chmurze za pośrednictwem Internetu, co pozwala na korzystanie z zasobów z dowolnego miejsca. Dzięki temu rozwiązanie to świetnie sprawdza się w mniejszych przedsiębiorstwach. Dlaczego o tym mówimy?

 

audyt bezpieczeństwa

Dlaczego infrastruktura IT jest tak istotna?

 

W wielu firmach, odpowiednio wdrożona infrastruktura informatyczna często decyduje o tym, czy firma może funkcjonować, czy nie. To elementarny obszar, bezpośrednio związany ze sprzedażą, obsługą klienta, obsługą dostaw itd. Ma też bezpośrednie znaczenie dla jakości świadczonych usług. Dodatkowo, minimalizuje ryzyko problemów z bezpieczeństwem, łącznością i wydajnością. Gdy firma działa sprawnie i incydenty są rzadkością, przedsiębiorstwo może zwiększać zyski i dynamicznie się rozwijać. Co jeszcze? Firmy, które działają stacjonarnie i nie mają zaplecza internetowego, mogą rozwinąć swoją obecność online i przyciągnąć nowych klientów. Dostęp do różnorodnych danych w czasie rzeczywistym znacząco poprawia szybkość podejmowania decyzji oraz zarządzanie. Dobrze wdrożone systemy ERP lub CRM podnoszą komfort pracy pracowników, co z kolei zwiększa ich wydajność.

 

Nowoczesne rozwiązania IT zapewniają również elastyczność i skalowalność, umożliwiając łatwe dostosowanie infrastruktury do zmieniających się potrzeb biznesowych. Dzięki temu firmy mogą szybko reagować na zmieniające się warunki wewnętrzne, rynkowe i wprowadzać innowacje. Nie warto jednak w tym wszystkim zapominać o jednej z ważniejszych kwestii, czyli bezpieczeństwie. Infrastruktura IT, serwerownia zapewniają bezpieczeństwo, o ile same są odpowiednio zabezpieczone. Aby było to możliwe konieczna jest inwestycja w odpowiednie zasoby, oprogramowanie, urządzenia i zadbanie o ochronę firmy również w kontekście energetycznym. W końcu bez prądu ani tradycyjna, ani chmurowa infrastruktura nie ma prawa bytu.

 

monitoring IT

 

Projektowanie infrastruktury IT

 

Projektowanie infrastruktury IT w przedsiębiorstwie, nawet tym najmniejszym, jest złożonym i czasochłonnym zadaniem, wymagającym starannego planowania. Pierwszym krokiem w tym procesie jest dokładne określenie potrzeb firmy. Kluczowe jest ustalenie wymagań dotyczących prędkości przesyłania informacji, pojemności serwera itd. Już na wstępnym etapie warto zidentyfikować wszystkie kluczowe procesy, a także wybrać odpowiednie komponenty sprzętowe i oprogramowanie oraz skonfigurować niezbędne środki bezpieczeństwa. Warto przy tym pamiętać, że wymagania IT zazwyczaj rosną, więc trzeba uwzględnić margines bezpieczeństwa.

 

Nawet jeśli zaprojektujesz infrastrukturę, która będzie dostosowana do danej firmy i środowiska, możesz napotkać na różne problemy. Zbyt niska przepustowość danych może powodować problemy z komunikacją, a niewystarczająca pojemność serwera może skutkować brakiem miejsca na nowe dane. Wyzwaniem może być też odpowiednie zabezpieczenie infrastruktury, a także zarządzanie ją na co dzień. Dlatego też warto powierzyć administrację profesjonalistom. Zwłaszcza, gdy na pokładzie nie masz własnego informatyka. Administracja infrastruktury IT to zarządzanie systemami informatycznymi, ich tworzenie, utrzymywanie, a także zarządzanie zasobami ludzkimi i finansowymi. To też monitoring bezpieczeństwa i wdrażania odpowiednich działań w tym zakresie (np. kontrolę dostępu). Regularna konserwacja i administracja systemem są niezbędne do zapewnienia jego płynnego i wydajnego działania, a co za tym idzie, do zapewnienia płynnego funkcjonowania firmy i pracowników.

 

Planując budowę infrastruktury IT w firmie warto skorzystać ze wsparcia doświadczonych specjalistów, którzy zrealizowali już podobne projekty. To daje gwarancję, że wszystkie procesy, oprogramowanie i automatyzacja działa jako jeden organizm, a dodatkowo jest na bieżąco kontrolowania. Obsługa informatyczna w formie outsourcingu, zapewnia pracownikom dostęp do niezbędnych zasobów, chroni dane przed zagrożeniami zewnętrznymi oraz umożliwia skalowanie i dostosowywanie systemów do zmieniających się potrzeb organizacji. Co więcej, to często tańsze rozwiązanie niż budowanie własnego zespołu. Skontaktuj się z nami i zadbaj o odpowiednie zabezpieczenia i administrację, aby Twoja infrastruktura IT i biznes działały efektywnie i bezpiecznie.

 

Bezpieczeństwo Infrastruktura informatyczna w firmie