Dzisiejszy wpis dla wielu nie będzie niczym odkrywczym. W końcu VPN to nie żadna technologiczna nowinka, a rozwiązanie powszechnie stosowane przez sporą liczbę użytkowników. Prywatnych i firmowych. Nie zmienia to jednak faktu, że nie wszyscy muszą wiedzieć czym jest VPN i dlaczego warto z niego korzystać. Właśnie dla takich osób przygotowaliśmy dzisiejszy wpis. Zapraszamy.

 

Czym jest VPN?

 

Zaczniemy od definicji, która w przypadku VPN’a ukryta jest już w samej nazwie. VPN to skrót od Virtual Private Network. W wolnym tłumaczeniu to nic innego jak wirtualna sieć prywatna. Przyjęło się mówić, że to tunel bezpieczeństwa między dwoma lub większą ilością urządzeń. Innymi słowy, można powiedzieć, że to usługa szyfrowanego połączenia z internetem. Tak jakbyście mieli „na własność” kawałek internetu i do którego nie będzie miał dostępu nikt z zewnątrz. Jak to działa? Gdy na co dzień łączycie się z siecią, tak naprawdę robicie to za pośrednictwem serwera Waszego dostawcy internetu. Cała Wasza aktywność w internecie odbywa się na takiej zasadzie. Niezależnie czy oglądacie film na YouTubie, siedzicie na Facebooku, czy ściągacie jakieś materiały – wszystkie dane przechodzą przez serwer dostawcy. To sprawia, że Twój operator ma dostęp do Twoich danych, jak również wszyscy którzy wykażą się odpowiednimi umiejętnościami i mają narzędzia, aby ominąć jego zabezpieczenia. Jako użytkownicy, klienci, nie mamy żadnego wpływu na stan i poprawność zabezpieczeń, które mają nas chronić. I tu z pomocą przychodzi VPN.

 

VPN umożliwia stanie się niewidocznym dla świata zewnętrznego, w praktyce oznacza to, że nasz adres IP i lokalizacja są ukryte lub zmienione. Oczywiście to nie zapewnia nam 100% ochrony. Wiele zależy też od konkretnych protokołów, ale o nich opowiemy w następnym artykule. Dziś skupimy się na podstawowych informacjach.

 

Zanim połączycie się z siecią, najpierw łączycie się z własnym serwerem VPN i tworzycie bezpieczny, szyfrowany tunel przez który płyną dane. Jedyne co mogą zobaczyć inni, to fakt, że z tego tunelu korzystasz ale jego zawartość pozostaje niewidoczna. A przez to bezpieczna. Sieci VPN są zatem wykorzystywane głównie do zwiększenia bezpieczeństwa IT i ochrony ruchu w sieci. Pomagają chronić nasze dane przed dostępem osób niepowołanych. Możemy je podzielić w zależności od:

  • protokołów użytych w procesie tunelowania ruchu sieciowego
  • punktu końcowego tunelowania, którym może być klient, albo dostawca internetu
  • dostępu punkt-punkt lub zdalnego dostępu
  • dostarczanych poziomów bezpieczeństwa
  • wykorzystywanej warstwy modelu OSI łączonej sieci

 

darmowy monitoring it

 

VPN – dlaczego warto?

 

O najważniejszej korzyści płynącej z szyfrowanej sieci już wspomnieliśmy – to bezpieczeństwo. Ma to szczególne znaczenie, gdy internet wykorzystujecie służbowo. Przesyłacie ważne dokumenty, pliki i dane, które nie powinny zostać odczytane przez osoby trzecie. VPN pozwoli Wam wygodnie i bezpiecznie pracować zdalnie niezależnie od miejsca, w jakim aktualnie przebywacie i bezpiecznie dzielić się dokumentami z zespołem. Z resztą nie chodzi tylko i wyłącznie o bezpieczeństwo dokumentów, ale też ewentualne śledzenie ruchu. VPN chroni bowiem informacje skąd i dokąd wysyłane są maile, dane itd. A co za tym idzie chroni też naszą prywatność. Dzięki sieci szyfrowanej, ograniczycie ryzyko, że ktoś nieuprawniony uzyska dostęp do Waszych korespondencji. Wszystko co robimy w sieci, pozostawia po sobie ślad. Niektórzy mogą wykorzystać ten fakt przeciwko Wam. VPN sprawi, że takie śledzenie aktywności stanie się praktycznie niemożliwe.

 

Innym ważnym argumentem i korzyścią jest możliwość korzystania z otwartych sieci Wi-Fi. Zapewne wiecie, że korzystając z publicznego internetu w restauracji, w pociągu czy gdziekolwiek, nie macie gwarancji, że dana sieć jest bezpieczna. Nie wiecie jak jest chroniona. Co więcej, śmiało można powiedzieć, że takie publiczne sieci są najbardziej narażone na ewentualne ataki. Także jeśli chciałbyś korzystać z nich i jednocześnie ograniczyć ryzyko – VPN staje się koniecznością. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku internetu w hotelach czy pensjonatach. Może nie są to w pełni otwarte sieci, ale dostęp do nich ma zazwyczaj duża liczba gości. A im większa ilość użytkowników, tym większe ryzyko.

 

Kolejnym ważnym powodem dla którego warto korzystać z VPN’a, jest jego mobilność i wygoda. Jeśli jesteś poza biurem, a potrzebujesz mieć stały dostęp do firmowej sieci, to z pomocą VPN’a będzie to możliwe. Oczywiście po odpowiedniej konfiguracji. Daje to możliwość połączenia się zdalnie, choćby przez telefon, z firmową drukarką, czy innym sprzętem. To znacząco ułatwia i usprawnia komunikację w firmie. Niezależnie od tego gdzie w danym miejscu się znajdujecie. Podobnie jest w przypadku, gdy chcecie mieć stały i niczym nieograniczony kontakt ze swoją siecią domową. VPN zapewnia swobodny dostęp do wszystkich zasobów, co sprawdza się szczególnie dobrze, zwłaszcza jeśli często podróżujecie. VPN zapewnia też dostęp do niektórych usług, mimo blokad regionalnych. Korzystając z serwera VPN zlokalizowanego w Polsce będziesz mógł nawet za granicą bez przeszkód korzystać z wykupionej przez siebie usługi.

 

Nawet jeśli dużo nie podróżujecie, to chyba już każdy z nas korzysta z bankowości internetowej, robi zakupy online. I zapewne każdy z nas zdaje sobie sprawę, że tego rodzaju operacje powinny być być poufne. VPN zapewnia dodatkową warstwę zabezpieczeń, a wraz z nią spokojniejszy sen. Pomaga chronić operacje finansowe, dane osobowe, informacje o karcie kredytowej itd. Czy potrzebujecie więcej argumentów? Jeśli nie, to teraz warto zastanowić się jak wybrać odpowiedni VPN i czym kierować się przy wyborze.

 

VPN co to jest i jak działa

 

Jak wybrać VPN?

 

Aby korzystać z dobrodziejstw VPN’ów nie musisz być specjalistą IT, albo mieć szerokiej wiedzy informatycznej. Z powodzeniem funkcjonują na rynku rozwiązania i usługi, które pozwalają sprawnie i bezproblemowo stworzyć i skonfigurować taką bezpieczną sieć na własny użytek. Niestety, albo na szczęście wybór tego rodzaju rozwiązań jest ogromny. To może powodować problem w wyborze tego jedynego, właściwego. Co brać pod uwagę szukając? Na co zwrócić uwagę?

 

Po pierwsze i najważniejsze szukając jakiegokolwiek rozwiązania, dobrze jest w pierwszej kolejności określić własne potrzeby. Każdy może mieć nieco inne oczekiwania. To one powinny być głównym impulsem przy wyborze. Dla przykładu – jeśli chcecie mieć VPN dla całego gospodarstwa domowego wypada wybrać ten oparty na routerze – lub taki, który pozwala na wiele jednoczesnych połączeń. Po drugie, przy wyborze nie warto kierować się samą ceną, a bardziej tym co się w niej rzeczywiście zawiera. Innymi słowy, jakie są cechy danego rozwiązania. Jeśli możliwości odpowiadają Waszym potrzebom, to będzie dobry sygnał. Ważne będzie sprawdzić parametry takie jak ilość możliwych połączeń, czy transfer danych jest limitowany, jaka jest prędkość przesyłu danych, jaka jest lokalizacja serwerów.

 

Kolejnym ważnym kryterium będzie dostępność. Mimo, że większość sieci VPN obsługuje główne platformy oparte na systemach Windows, MAC, Android, Linuks, albo iOS, to z pewnością nie wszystkie. Warto upewnić się o tym, zanim zdecydujecie o zakupie. Niemniej ważna może okazać się kwestia interfejsuMimo, że konfiguracja nie jest bardzo skomplikowana , to jeśli nie masz dużych doświadczeń w tym temacie, może okazać się pewnym wyzwaniem. Dlatego lepiej oszczędzić sobie ewentualnych kłopotów i poszukać usługi, która oferuje proste procedury, łatwe użytkowanie i ogólnie mówiąc przyjazną użytkownikowi platformę. Niektóre VPN’y oferują wirtualną konfigurację, co sprawia, że użytkownik nie musi w ogóle zawracać sobie tym głowy.

 

Skanowanie podatności sieci w firmie

 

Kolejna sprawa to obsługa klienta. Niektórym może zależeć, na tym aby dostęp do pomocy techników był całodobowy. A nie jest to standardem. Na rynku są sieci VPN, które oferują na przykład obsługę na żywo, w formie czatu z konsultantem. To często szybsze rozwiązanie niż czekanie po kilka dni na odpowiedź mailową. Do tego dochodzi jeszcze jakość obsługi, od której będzie zależało czy otrzymasz realną pomoc. Warto zrobić pod tym kątem rekonesans. A najlepsze co możecie zrobić, to przetestować danego VPN’a osobiście. Wtedy będziecie mieć pewność, że spełni Wasze oczekiwania i pokładane nadzieje. Poszukajcie usługi, która daje możliwość darmowego okresu próbnego, albo gwarancję zwrotu pieniędzy w określonym czasie. To najbezpieczniejsza i najlepsza metoda na zweryfikowanie czy dany VPN jest dobrym, czy złym wyborem. Jaki warto przetestować? Mamy dla Was kilka podpowiedzi.

 

Przykładowe VPN:

  • NordVPN,
  • ExpressVPN,
  • Surfshark,
  • Proton VPN,
  • IPVanish,
  • Private Internet Access.

 

Mamy nadzieję, że nasze dzisiejsze podpowiedzi będą pomocne. A jeśli do tej pory nie byliście przekonani co do tego, czy warto skorzystać z VPN’a, to po dzisiejszym wpisie będziecie mieć mniej wątpliwości. W razie potrzeby służymy pomocą i dodatkowym wsparciem. Specjaliści WBT-IT chętnie doradzą najlepsze rozwiązania, które sprawdzą się w Twojej, konkretnej sytuacji. Niezależnie czy chodzi o środowisko firmowe, rozbudowaną infrastrukturę IT, czy o warunki domowe. Zachęcamy do kontaktu!

Bezpieczeństwo VPN – co to jest i jak go wybrać?