Przetwarzanie w chmurze obliczeniowej było prawdopodobnie jednym z najważniejszych tematów innowacji i mediów biznesowych przez cały rok 2019. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ segment chmury rozwijał się szybko w ciągu ostatnich kilku lat. Synergy Research Group zauważają, że otwarcie rynku IaaS i PaaS zajęło tylko dwa lata, a ich przypuszczenie daje im możliwość ponownego pomnożenia w ciągu następnych trzech lat. Podobnie jak Nowy Rok zaczyna się od celów w naszym życiu, podobnie biznesowi IT konsekwentnie towarzyszy cel rozwoju w chmurze obliczeniowej.

Przetwarzanie w chmurze obliczeniowej oraz przechowywanie w chmurze spowodowało ogromne zainteresowanie na całym świecie. Każda wielka organizacja potrzebuje usług chmurowych w dwóch strukturach, aby utrzymać codzienną działalność biznesową. Organizacje rozumieją najważniejsze zalety innowacji w chmurze, jednak wciąż jest też wiele bardziej zdezorientowanych osób. Dodatkowo musimy pamiętać o zagrożeniu, z którym taka usługa w chmurze jest związana. Mowa oczywiście o cyberatakach, które mogą zagrozić naszym danym. Na szczęście korporacje coraz śmielej sięgają po aktualizowane rozwiązania, które zapewniają bezpieczeństwo.

Chmura obliczeniowa jest skalowalna, niezawodna i opłacalna. Innowacje w chmurze są przydatne do tworzenia aplikacji, więc  wykorzystanie chmury do tworzenia niestandardowych aplikacji okazało się powszechne. Aktualnie zaczynamy obserwować rozwój tego pomysłu. Przetwarzanie w chmurze zmienia sposób, w jaki bierzemy pod uwagę dane, sposób, w jaki organizacje uwzględniają swoje działania, oraz sposób, w jaki inżynierowie rozważają budowę. Spójrzmy na niektóre trendy w chmurze, które będą miały miejsce w 2020 roku.

 

chmura obliczeniowa

 

Chmura obliczeniowa i komputery bez serwerów

 

W ramach rozwoju przetwarzania w chmurze popularność obliczeń związanych z obsługą bez serwerów wzrosła. Informatyka bez użycia serwera stanowi znaczną poprawę. Aczkolwiek nie każda firma jest na to przygotowana. Paradygmat rozwoju i wprowadzania konwencjonalnych innowacji musi być bezserwerowy. Redystrybuuje to cały fundament korporacji co może przysporzyć sporo pracy. Chmura obliczeniowa to duży postęp, który jednak wymaga sporych nakładów czasu i pieniędzy.

Dzieje się to w przypadku modelu bezserwerowego, który ma konwencjonalną strukturę, która wykorzystuje system „pay as you go”. Programy te są naprawdę elastyczne i umożliwiają organizacjom większą kontrolę nad ich wydatkami na hosting w chmurze.`

 

Omni-Cloud

 

W 2019 roku stało się jasne, że to właśnie chmura obliczeniowa spowodowała, że przedsiębiorstwa zaczęły rutynowo rozmieszczać obciążenia pod kontrolą różnych dostawców infrastruktury jako usługi.

W każdym razie, ponieważ aplikacje stają się znacznie bardziej przenośne, cykle obliczeniowe są łatwiejsze do nabycia w czasie rzeczywistym, platformy integracji danych usprawniają łączność, a dostawcy tworzą sojusze międzyplatformowe, ten trend w wielu chmurach może zacząć przypominać bardziej Omni-Cloud w niedalekiej przyszłości.

W razie możliwości największe organizacje mogą wkrótce zostać klientami wszystkich hiperskalerów i niektórych niszowych dostawców, umożliwiając im korzystanie z progresywnie zróżnicowanych usług, wyraźnych transakcji i utrzymywanie strategicznej odległości od blokady.

Hearst Corp., który ma ponad 360 osobnych organizacji, przedstawia prawdziwy przypadek tego, co może się pojawić na horyzoncie. Nowojorska organizacja medialna, informacyjna i usługowa ostatnio skorzystała ze swojej cyfrowej zmiany w Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure i Google Cloud. Takie podejście do omni-cloud zapewnia projektantom i działom firmy Hearst najlepszą pozycję konkurencyjną na całym rynku.

 

usługi it warszawa

Obliczenia kwantowe w chmurze obliczeniowej

 

Nie ma wątpliwości, że w nadchodzących latach nastąpi poprawa wydajności komputerów. Można to sobie wyobrazić jedynie ze względu na postęp sprzętowy dzięki obliczeniom kwantowym. Chmura obliczeniowa zapewnia szybsze wykonywanie ów procesów kwantowych. Wraz z postępem innowacji rośnie także potrzeba budowania skuteczności i zdolności obliczeniowej w celu zaspokojenia przyszłych potrzeb.

Obliczenia kwantowe umożliwią komputerom i serwerom przetwarzanie danych w szybkim tempie, w przeciwieństwie do obecnych testów porównawczych. Ponieważ podstawy przetwarzania w chmurze oparte są na szybkich systemach sieciowych, które ulegają zwielokrotnieniu, przetwarzanie w chmurze będzie odgrywać kluczową rolę w zwiększaniu mocy obliczeniowej i wydajności. Tak więc przeznaczenie przetwarzania w chmurze obliczeniowej w 2020 r. nas zaskoczy.

 

Kubernetes

 

Firmy wybierają platformę Kubernetes, gdyż często najlepiej odpowiada ich wyjątkowym potrzebom operacyjnym i umiejętnościom. Może to być rozwiązanie nakazowe wraz z modelem Red Hat OpenShift, ukrytą implementacją Pivotal, niezależnymi dystrybucjami preferencji oferowanych przez Docker lub Rancher Labs lub usługami lokalnego dostawcy, takimi jak Google GKE, Microsoft AKS i AWS EKS.

Orkiestrator kontenerów często następnie zamienia się w szablon, która umożliwia im poszerzanie aplikacji w różnych podstawach chmur, zapewniając gwarancję wielu chmur. Biorąc to wszystko pod uwagę, Kubernetes nie tylko niweluje przeszkody w chmurze, ale jednocześnie tworzy niezwykłą dynamikę rynku.

Dostawca oprogramowania do infrastruktury chmurowej stopniowo co raz bardziej odróżnia się od tradycyjnego dostawcy, który posiada budynki, w których znajdują się szafy serwerowe i przedstawia formę ,która byłaby niezrozumiała jeszcze kilka lat temu.

Zastanów się nad usługą Google Anthos, która może działać równie skutecznie na Amazon Web Services lub Microsoft Azure, jak na Google Cloud Platform. Lub też VMware Tanzu, który małymi kroczkami chce przejść przez każdy z tych hiperskalerów.

 

chmura obliczeniowa

 

Stanowiska przyszłości

 

Siła robocza stale się rozwija, podobnie jak jej zapotrzebowanie. Rok 2020 ma być kluczowy pod względem uformowania nowych stanowisk pracy dla całego świata.

Ludzie używają urządzeń takich jak WhatsApp lub Twitter zamiast standardowych narzędzi komunikacji, na przykład poczty elektronicznej. Rozwój technologii w chmurze obliczeniowej wiąże się z dwoma rodzajami wyzwań: po pierwsze należy stworzyć nowe stanowiska, które zaspokoją potrzebę rozwoju usług w chmurze, a ponadto należy wyszkolić aktualnych pracowników, których doświadczenie opiera się na starszych technologiach.

Organizacje muszą ograniczyć lukę między przetwarzaniem w chmurze obliczeniowej a innymi postępami technologicznymi i zapewnić sobie skoordynowaną siłę roboczą.

 

PODSUMOWANIE

Chmura obliczeniowa jest jednym z tych sektorów, które zapewnią nam pewną rewolucję. Jest to też świetna informacja dla rynku pracy. Mamy tutaj do czynienia z setkami tysięcy nowych miejsc pracy, które czekają na pracowników. Są to dobrze opłacane zawody, dostępne już w tej chwili. O jakich zawodach dokładnie mowa, możesz się dowiedzieć na naszym artykule o 8 najważniejszych trendów technologicznych w 2020 r.