Asystent Google Polska to usługa, która odbija się wielkim echem wśród zagorzałych użytkowników telefonów komórkowych. Jak się okazuje, wielu ludzi preferuje wydawanie poleceń głosowych niż bardziej tradycyjne korzystanie ze smartphona.

W pierwszej kolei Google wprowadził asystenta na trzy różne platformy:

  • Android
  • iOS
  • słuchawki.

 

Asystent Google Polska jak włączyć?

 

Co trzeba zrobić, żeby uruchomić usługę Asystent Google? W pierwszej kolei musimy wejść do aplikacji Google, a następnie wejść w menu Więcej i kliknąć Ustawienia. Po wybraniu Ustawień w sekcji Asystent Google, przechodzimy dalej do zakładki Asystent. W opcji Języki wybieramy język polski, później znajdujemy sekcję Urządzenia z Asystentem. Klikamy na telefon i upewniamy się, że Asystent Google jest uruchomiony.

 

asystent google polska

 

 

Asystent Google Polska jak wyłączyć?

 

Aby wyłączyć Asystenta Google musimy uruchomić aplikację Google i wybrać menu Więcej w prawym dolnym rogu. Następnie trzeba przejść do Ustawień i tam, w sekcji Asystent Google ponownie wybrać Ustawienia. Pojawi nam się nowy ekran podzielony na karty. Wybieramy tę drugą: Asystent. Na samym dole pojawia się lista urządzeń, na których jest aktywny. Prawdopodobnie chcemy wybrać nasz Telefon i na samej górze wyłączyć Asystenta.

 

Asystent Google Polska komendy

 

Interakcję z aplikacją zaczynamy poprzez powiedzenie Ok, Google lub przez przytrzymanie przycisku ekranu głównego. Wówczas możemy rozpocząć zadawanie pytań i wydawanie poleceń. Asystent Google może nam przykładowo powiedzieć, czy będziemy potrzebować parasolki w drodze do pracy, może znaleźć nam restaurację czy przypomnieć o zakupach. Może nam nawet opowiedzieć jakiś dowcip. Na oficjalnym blogu Google Polska widzimy, jak można korzystać z Asystenta rano, przed wyjściem z domu:

 

OK Google, czy będzie dzisiaj padać?

OK Google, jaka będzie dziś temperatura?

OK Google, mam na dzisiaj jakieś spotkania?

 

Albo podczas jazdy samochodem:

OK Google, napisz Tomaszowi, że się spóźnię 15 minut.

OK Google, wyślij wiadomość do mamy.

OK Google, wyznacz najszybszą trasę do sklepu.

 

Albo wieczorem:

OK Google, co dziś grają w kinach?

OK Google, przypomnij mi, żeby kupić bilety do kina dzisiaj o 17:00.

OK Google, pokaż włoskie restauracje w okolicy.

OK Google, wyznacz trasę do domu.

OK Google, pokaż trasę tramwajem na ulicę Świętokrzyską.

 

Asystent Google zyskał też polską osobowość. Rozpoznaje elementy polskiej popkultury i lokalne zwyczaje. Jest w stanie powiedzieć na przykład kto napisał Pana Tadeusza i odnieść się do klasyki polskiego filmu lub dowiedzieć się więcej o gustach Asystenta, pytając go np. o ulubionego muzyka. Możecie również poprosić, aby Asystent podzielił się jakąś ciekawostką o Polsce (Powiedz mi ciekawostkę o Polsce).

 

asystent google polska

 

Asystent Google w polskiej wersji. Co robi?

 

Na ekranie powitalnym Asystenta Google widnieje kilka propozycji czynności, które może dla nas wykonać. Może wyszukać dla nas informacje, może też nawiązywać połączenia i wysyłać SMS-y, ustawić budzik, przypomnienia w kalendarzu i tym podobne drobne czynności.

Wikipedia o Asystencie Google pisze następująco:

Użytkownicy komunikują się Asystentem Google głównie za pomocą głosu, ale możliwa jest również komunikacja za pomocą pisma. Asystent potrafi odpowiadać na zadane pytania, wyszukiwać informacje w Internecie, kontrolować urządzenia smart home (np. inteligentne żarówki, zmywarki, itp.), robić zakupy przez Internet, rezerwować loty, rozpoznawać przedmioty za pomocą kamery, zarządzać kalendarzem użytkownika oraz wiele innych.

 

Podsumowanie

 

Możliwości polskiego Asystenta są spore, jednak nie są jeszcze na równi tego co robi angielska wersja. Aplikacja nie zawsze wyłapuje kontekst co wiąże się z gorszą jakością usługi. Momentami natykamy się także na drobne błędy jak chociaż niewłaściwe odmiany niektórych słów. Mimo to statystyki wskazują, że coraz więcej osób opiera swoje wyszukiwania w Internecie właśnie na Asystencie Google. Dla wielu jest to wygodniejsze i szybsze rozwiązanie. Druga rzecz to dane jakie Google gromadzi za pomocą ów Asystenta, ale to już temat na inny artykuł 🙂